https://www.facebook.com/Dorodent https://www.mediraty.pl/formularz/index.php
ul. A Mickiewicza 76,
01-650 Warszawa

Czy warto leczyć zęby mleczne?

Jest tylko jedna prawidłowa odpowiedź na te pytania. Każdy ząb, niezależnie od tego, czy jest mleczny, czy też stały, należy leczyć. Podobnie z wizytą u stomatologa. W myśl zasady: Czym skorupka za młodu nasiąknie…, warto odwiedzać gabinet lekarski już z najmłodszymi dziećmi. Jest to niezwykle ważne w kształtowaniu prawidłowych nawyków w późniejszych latach oraz całym dorosłym życiu.

zęby mleczne warszawa

Leczenie zębów mlecznych u dzieci w Warszawie

Próchnica stanowi bardzo duży problem u Polaków. Określana jest najczęściej występującą chorobą cywilizacyjną. Dotyka przedstawicieli wszystkich grup wiekowych – w naszym kraju nawet do 90% dzieci i niemal 100% dorosłych ma lub miało do czynienia z próchnicą. Dlatego też leczenie zębów mlecznych jest bardzo ważne – ma wpływ na jakość i zdrowie zębów stałych.

Jeżeli szukasz najlepszego stomatologa dziecięcego, trafiłeś w dobre miejsce!

  • Naszych specjalistów wyróżnia wysoki poziom empatii i cierpliwości,
  • W ofercie Centrum znajdują się zabiegi przeznaczone dla najmłodszych,
  • Pokażemy Twojemu dziecku, że wizyty w gabinecie nie należy się obawiać.

Zęby mleczne należy leczyć!

Raz na zawsze musimy rozprawić się z mitem o bezzasadności leczenia zębów mlecznych, które przecież i tak wypadają. Otóż próchnica jest chorobą zakaźną. Tak, jak zarażamy się nią od innych, używając np. tych samych sztućców czy naczyń, tak zęby stałe dziecka z łatwością mogą zostać zainfekowane przez bakterie przeniesione z zębów mlecznych.

Kiedy wypadają zęby mleczne?

Zęby mleczne zaczynają wypadać ok. 5.-6. roku życia, a cały proces trwa do 13.-14. roku życia. Pierwsze ząbki u dziecka pojawiają się już nawet w 4. miesiącu życia. Rolą rodziców jest zadbanie o to, by zęby dziecka kontrolowane były od samego początku. Nie można po prostu czekać, aż jedne wypadną, a wyrosną kolejne.

Dlaczego należy leczyć zęby mleczne?

Ze względu na swoją charakterystyczną budowę zęby mleczne narażone są na próchnicę dużo bardziej niż zęby stałe. Ich nieregularna powierzchnia oraz dwa razy cieńsze szkliwo sprzyjają rozwojowi tej choroby. Nieleczona próchnica u dzieci prowadzi do szeregu konsekwencji zdrowotnych. Po pierwsze: namnażające się bakterie trafiają do krwioobiegu i swobodnie krążąc po całym organizmie mogą doprowadzić do poważnych schorzeń. Poza tym mleczaki odgrywają bardzo ważną rolę w prawidłowym rozwoju zgryzu u dziecka. Jeżeli wypadną zbyt szybko, zarówno budowa szczęki i żuchwy, jak i wzrost zębów stałych, zostają zaburzone. Ich leczeniem w przyszłości będzie musiał zająć się ortodonta.

Powinniśmy także pamiętać o bardzo ważnej kwestii – zepsute zęby mleczne mogą stać się przyczyną kompleksów u młodego człowieka. A luki powstające w miejscu zbyt wcześnie utraconych zębów zaburzają rozwój mowy, wpływając na powstawanie u dziecka różnego rodzaju wad.

Leczenie zębów mlecznych

Nowoczesna stomatologia umożliwia bezpieczne i bezbolesne leczenie zębów mlecznych. Do zabiegów wykonywanych w Przychodni Dorodent należą:

Fluoryzacja

To zabieg, który fantastycznie nadaje się na początek przygody dziecka z gabinetem stomatologicznym. Trwa on kilka minut i jest przy tym całkowicie bezbolesny. W jego trakcie dentysta nakłada na zęby specjalny żel lub piankę zawierające duże stężenie fluoru. Zabieg pozwala zabezpieczyć zęby, wzmacnia szkliwo i działa przeciwpróchniczo – u dzieci mających jeszcze problemy z właściwą higieną jest doskonałym jej uzupełnieniem.

Lakowanie

Polega na wypełnieniu bruzd znajdujących się naturalnie na przedtrzonowcach i trzonowcach specjalnym lakiem szczelinowym. Zabieg ten stosowany jest prewencyjnie, aby nie dopuścić do powstawania ubytków próchniczych. Procedura jest bezbolesna i bardzo często wybierana w ramach wizyty adaptacyjnej. Z reguły lakowanie praktykuje się w wieku wczesnoszkolnym, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać się do dentysty już z trzylatkiem.

Lapisowanie

Ze względu na problemy z higieną jamy ustnej u małych dzieci zabieg ten powinniśmy przeprowadzić jak najwcześniej. Polega on na nasączeniu mleczaków specjalnym środkiem – azotanem srebra. Substancja ta wzmacnia zęby oraz działa bakteriobójczo. Dentysta oczyszcza ząb, płucze wodą i osusza, a następnie aplikuje roztwór. Procedura ta opóźnia rozwój próchnicy. Należy jednak pamiętać, że nie zwalnia z dbania o higienę jamy ustnej.

leczenie zębów u dzieci warszawa

Profilaktyka – kiedy zacząć zabiegi higieny jamy ustnej?

Pierwsze kroki w dbaniu o higienę jamy ustnej u dziecka powinno rozpocząć się na długo przed pojawieniem się pierwszego zęba. Do tego celu służy specjalna, nakładana na palec szczoteczka oczyszczająca dziąsła malucha. Wraz z pojawieniem się zębów mlecznych stosujemy odpowiednią do wieku dziecka szczoteczkę oraz pastę.

Próchnicę powodują także złe nawyki – długotrwałe używanie smoczka lub picie mleka z butelki zamiast kubeczka. Zwiększa to ryzyko wystąpienia tzw. próchnicy butelkowej, a także poważnych wad zgryzu w przyszłości.

Jeżeli zależy Ci na zdrowym uśmiechu Twojego dziecka, nie zwlekaj z wizytą adaptacyjną. Niech maluch przekona się, że spotkanie ze stomatologiem wcale nie musi oznaczać bólu. Zapraszamy do kontaktu!

Czytaj także: pedodoncja

Kontakt

Jesteśmy na granicy Żoliborza i Bielan

ul. A Mickiewicza 76,
01-650 Warszawa

Czynne

poniedziałek - piątek: 9.00 - 20.00

Telefony

Tel.FAX: (+22) 833-27-28
Tel. kom.: 790 833 093
Tel. do szlabanu: 789 342 531
Email: (kliknij aby odkryć)

HONORUJEMY PŁATNOŚCI KARTAMI KREDYTOWYMI I GOTÓWKĄ. Sprawdź jak najlepiej dojechać w serwisie jakdojade.pl. Posiadamy własny monitorowany parking. Wjazd na parking streżony jest za szlabanem.


    Administratorem Państwa danych jest DORODENT Spółka Cywilna Dorota Suchożebrska Krzysztof Suchożebrski z siedzibą 01-650 Warszawa ul. Mickiewicza 76. Państwa dane osobowe są przechowywane w Przychodni Stomoatologiczno-Protetycznej DORODENT ul. Mickiewicza 76 01-650 Warszawa. Kontakt z administratorem danych jest możliwy pod podanym adresem e-mail lub pisemnie na adres siedziby firmy administratora.