Kiedy niezbędna jest tomografia komputerowa w leczeniu zębów?

Jedną z naszych specjalizacji jest tomografia komputerowa CBCT. Badanie to świetnie sprawdza się podczas planowania implantacji oraz leczenia endodontycznego. Jest także doskonałym narzędziem do precyzyjnej oceny struktur anatomicznych jamy ustnej oraz zmian patologicznych.

Jest to tak zwana wolumetryczna tomografia komputerowa. To metoda wizualizacji 3D struktur kostnych w rejonie twarzoczaszki z zastosowaniem wiązki promieniowania rentgenowskiego o charakterze stożka.

W naszej przychodni wykonujemy CBCT:

  • szczęki lub żuchwy,
  • zębów zatrzymanych,
  • stawów skroniowo-żuchwowych

Tomografia w stomatologii

Tomografia komputerowa szczęki lub żuchwy jest nieodłącznym badaniem w zaawansowanym leczeniu implantologicznym i chirurgicznym (pozwala na bardzo precyzyjne pomiary przed rozpoczęciem leczenia). Jest to najdokładniejsza metoda obrazowania w radiologii stomatologicznej.

Tomografia cyfrowa jest niezbędna do postawienia najwłaściwszej diagnozy. Za pomocą systemu Kodak 9000 3D możliwe jest analizowanie badanego obszaru w trzech płaszczyznach. Pozwala to na wykrycie wszelkich zmian patologicznych, które dla pacjenta są nieodczuwalne oraz niewidoczne. Urządzenie to jest niezwykle pomocne, a wręcz niezbędne przy leczeniu chirurgicznym, w tym implantologicznym i endodontycznym.

Obrazowanie 3D jest szczegółowym uzupełnieniem tradycyjnych i dość ogólnych zdjęć 2D. Trójwymiarowa rekonstrukcja pozwala na szybką diagnozę oraz jest pomocna w komunikacji z pacjentem. Warto dodać, że badanie trwa bardzo krótko, jest bezbolesne i bezpieczne, ponieważ emituje minimalną dawkę promieniowania.

Zobacz także: implantolog