https://www.facebook.com/Dorodent https://www.mediraty.pl/formularz/index.php
ul. A Mickiewicza 76,
01-650 Warszawa

Higiena jamy ustnej

Dlaczego higiena jamy ustnej jest tak ważna?

W Polsce próchnica towarzyszy nam od najmłodszych lat. Edukacja w kwestii higieny jamy ustnej przez lata była niewystarczająca, aby zakorzenić w dzieciach świadomość jak jest istotna. Rodzice często nie przywiązują takiej uwagi do dbania o mleczne zęby, jak powinni. Wydaje im się, że skoro za kilka lat mleczaki i tak wypadną, nie ma sensu zmuszać młodego człowieka do rygorystycznego mycia zębów kilka razy dziennie. Jesteśmy też mistrzami w bagatelizowaniu konsekwencji jakie niesie za sobą rozwój próchnicy. Uważamy, że nawet taka ostateczność, jaką jest strata zęba nie jest niczym poważnym i nie trzeba się tym martwić. Tymczasem np. w Skandynawii strata zęba uważana jest za poważny uraz, czasem wręcz kalectwo.

Tymczasem utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej to istotny czynnik zapobiegający powstaniu większości chorób ją atakujących. Dokładna eliminacja zalegających resztek jedzenia przeciwdziała rozwojowi bakterii, które przylegając do powierzchni zębów i dziąseł, jeśli nie zostaną usunięte, przyczyniają się do powstawania płytki nazębnej, osadu i kamienia nazębnego – głównych przyczyn próchnicy i chorób przyzębia.

Wielu dorosłych także bagatelizuje kwestie dbałości o higienę. Częściowo wynika to z przyzwyczajenia, często z braku czasu oraz przekonania o wysokich kosztach leczenia. Warto zatem zauważyć, że dbanie o higienę nie tylko zmniejsza częstotliwość chodzenia do dentysty, ale także wydatki na ten cel.

Jak powinniśmy dbać o higienę jamy ustnej?

Podstawy są bardzo proste. Codzienne szczotkowanie zębów (minimum dwa razy dziennie), używanie nici dentystycznej (minimum raz dziennie, szczególnie wieczorem) lub końcówek do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych oraz używanie płynów do płukania jamy ustnej – wszystko to pomoże zapobiegać problemom. Warto jednak zwrócić uwagę na technikę szczotkowania zębów i używać odpowiednich szczoteczek. Jeżeli mimo częstego mycia zębów borykasz się z próchnicą, być może szczotkujesz zęby źle. Podczas wizyt kontrolnych stomatolog i higienistka stomatologiczna pomoże nie tylko w opracowaniu właściwej techniki, ale doradzi, jaka szczoteczka będzie dla pacjenta najlepsza.

Do dbałości o jamę ustną trzeba wliczyć też zabiegi higienizacyjne wykonywane w gabinecie stomatologicznym takie jak scaling i piaskowanie. Regularne wizyty mają istotne znaczenie dla utrzymania efektów wcześniej przeprowadzonego leczenia stomatologicznego. Podczas zabiegu higienizacyjnego wykonywana jest jednocześnie wstępna diagnostyka stanu jamy ustnej.

Jeśli podczas szczotkowania zębów pojawia się: krwawienie lub ból dziąseł, nadwrażliwość zębów, czy też ciągła obecność nieświeżego oddechu – konieczne jest umówienie wizyty u dentysty lub higienistki.

Najważniejsze zabiegi w higienie jamy ustnej

Usunięcie kamienia nazębnego, czyli zlikwidowanie za pomocą ultradźwięków płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego z powierzchni zębów. W ten sposób eliminowane są czynniki odpowiedzialne za powstanie większości zmian chorobowych w obrębie zębów i dziąseł.

Piaskowanie zębów to zabieg dentystyczny polegający na usuwaniu osadów nazębnych i nieestetycznych przebarwień za pomocą tzw. piaskarki. Piaskowanie pomaga w walce z kamieniem nazębnym, jest zabiegiem uzupełniający po skalingu.

Fluoryzacja zębów to aplikowanie na ich powierzchnie żelu o wysokiej koncentracji fluoru. Działanie to zapobiega powstawaniu próchnicy oraz redukuje nadwrażliwość zębów. Fluor to czynnik, który wzmacnia strukturę zębów poprzez remineralizację ich szkliwa.

Lakowanie zębów przeciwdziała powstaniu próchnicy u dzieci do 6 miesięcy od wyrżnięcia zęba. Na powierzchnie żujące w bruzdy zębów przedtrzonowych i trzonowych aplikowany jest płynny kompozyt, który po naświetlaniu utwardza się tworząc gładką, łatwiejszą do utrzymania w higienie powierzchnię.

Pasty, płukanki, szczoteczki PARO®:

PARO® to marka należąca do Szwajcarskiej firmy Esro AG, która od 1969 roku specjalizuje się w kreowaniu nowych rozwiązań oraz w produkcji profesjonalnych produktów do higieny jamy ustnej.

Od 45 lat współpracuje ze Stomatologami, specjalistami Ortodoncji oraz ośrodkami naukowymi na terenie Szwajcarii oraz Niemiec. W 2014 roku marka rozpoczęła dystrybucję produktów na terenie Polski.

Produkuje m.in. szczoteczki do zębów, szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych, szczoteczki soniczne, szczoteczki ortodontyczne, szczoteczki dla dzieci, pasty do zębów dla dorosłych, pasty do zębów dla dzieci, pasty do zębów bez SLS, płyny do płukania, nitki do zębów, nitki ortodontyczne, wykałaczki drewniane, wykałaczki aksamitne.

Owocem wieloletnich badań są rozwiązania chronione międzynarodowym patentami, dzięki którym produkty paro® są niepowtarzalne. Od lat doceniają je pacjenci i lekarze na całym świecie. Misją paro®, jest wykorzystanie osiągnięć nauki w procesie tworzenia produktów, które pomogą pacjentom maksymalnie i skutecznie dbać o higienę jamy ustnej.

Ortodoncja : Nici ułatwiające czyszczenie przestrzeni międzyzębowych podczas noszenia stałych aparatów ortodontycznych, szczoteczki manualne z gęstym włosiem oraz systemem wymiennych końcówek do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych i szczelin, anatomiczne wykałaczki – to tylko wybrane produkty marki paro® które są dedykowane pacjentom leczonym ortodontycznie.

Szczoteczki manualne: bezkonkurencyjne w walce z próchnicą. 5 rzędów wyjątkowo gęstego włosia i pierwszy na świecie system opatentowanych wymiennych końcówek. Dzięki nim zęby, a co najważniejsze przestrzenie międzyzębowe będą czyste jak nigdy dotąd.

Higiena jamy ustnej:

Rozwiązania paro® umożliwiają kompleksową higienę jamy ustnej. Są to:

  • pasty do zębów,
  • płyny do płukania,
  • żele do fluoryzacji,
  • szczoteczki manualne i soniczne
  • innowacyjne systemy do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych oraz szczelin.

Zobacz także: implanty zębowe

Kontakt

Adres

ul. A Mickiewicza 76,
01-650 Warszawa

Czynne

ponidziałek - piątek: 9.00 - 20.00

Telefony

Tel.FAX: (+22) 833-27-28
Tel. kom.: 790 833 093
Tel. do szlabanu: 789 342 531
Email: (kliknij aby odkryć)

HONORUJEMY PŁATNOŚCI KARTAMI KREDYTOWYMI I GOTÓWKĄ. Sprawdź jak najlepiej dojechać w serwisie jakdojade.pl. Posiadamy własny monitorowany parking. Wjazd na parking streżony jest za szlabanem.


    Administratorem Państwa danych jest DORODENT Spółka Cywilna Dorota Suchożebrska Krzysztof Suchożebrski z siedzibą 01-650 Warszawa ul. Mickiewicza 76. Państwa dane osobowe są przechowywane w Przychodni Stomoatologiczno-Protetycznej DORODENT ul. Mickiewicza 76 01-650 Warszawa. Kontakt z administratorem danych jest możliwy pod podanym adresem e-mail lub pisemnie na adres siedziby firmy administratora.