https://www.facebook.com/Dorodent https://www.mediraty.pl/formularz/index.php
ul. A Mickiewicza 76,
01-650 Warszawa

Endodoncja

Nowoczesna endodoncja pozwala uniknąć usunięcia zęba, który został zniszczony przez próchnicę, uległ złamaniu lub innemu nieodwracalnemu uszkodzeniu. Wizyta u lekarza endodonty jest często ostatnią nadzieją na uratowanie naturalnego uśmiechu. W Dorodent robimy wszystko, by ten cel osiągnąć. Zależy Ci na najwyższej jakości usług? Zapraszamy do skorzystania z leczenia endodontycznego w naszym centrum stomatologii!

Dorodent – profesjonalne leczenie endodontyczne

Leczenie kanałowe wymaga staranności, doświadczenia w tej dziedzinie oraz nowoczesnego sprzętu – wszystko to oferuje Dorodent. Nasi specjaliści przygotowują dla pacjenta indywidualny plan leczenia i roztaczają nad nim opiekę przez cały czas trwania procesu leczniczego. W przypadku leczenia endodontycznego wykonują dokładne czyszczenie kanałów korzeniowych zęba z tzw. miazgi. Najpierw usuwają miazgę, następnie poszerzają kanały i przeprowadzają ich dezynfekcję, a na koniec wypełniają je odpowiednio dobranym preparatem stomatologicznym i materiałem uszczelniającym. Chcesz, by leczenie kanałowe przebiegło sprawnie i pozostawiło zęby w dobrej formie na długie lata? Wybierz profesjonalistów z Dorodent!

Czym jest endodoncja?

Endodoncja to jeden z działów stomatologii zachowawczej, która obejmuje profilaktykę i leczenie ubytków oraz próchnicy. Podstawową metodą wykorzystywaną w endodoncji jest leczenie kanałowe. Wdraża się je, gdy:

 • istnieją głębokie ubytki próchnicze w uzębieniu,
 • doszło do stanu zapalnego, martwicy lub zgorzeli miazgi,
 • miazga została zniszczona w wyniku mechanicznego uszkodzenia (złamania, zwichnięcia czy starcia zęba na skutek bruksizmu),
 • istnieją wskazania protetyczne (przed wykonaniem mostu protetycznego bądź korony),
 • zęby były wcześniej poddane nieprawidłowo przeprowadzonemu leczeniu kanałowemu (niedokładnie usunięto miazgę, źle wypełniono kanał korzeniowy, ściana kanału uległa perforacji).

endodonta warszawa

Zapalenie miazgi i ból zęba. Kiedy z pomocą przychodzi endodoncja?

Leczenie endodontyczne wdraża się najczęściej, gdy dochodzi do zapalenia miazgi zęba. Miazga jest tkanką łączną odpowiedzialną za dostarczanie do zęba substancji odżywczych i tlenu oraz jego ochronę przed drobnoustrojami. Ma zdolność do odbierania bodźców czuciowych ze względu na bardzo silne unerwienie. Dlatego właśnie każdy stan zapalny w obrębie miazgi wywołuje ból – tym intensywniejszy, im bardziej zaawansowany stopień zmian. Zapalenie miazgi zęba zdarza się zwykle przez bakterie, które trafiają do komory zęba z powodu ubytków próchnicowych. W przypadku bólu zęba, niezależnie od natężenia, zawsze należy skonsultować się z dentystą.

Pierwszy etap zapalenia miazgi jest odwracalny. Trwa przeważnie kilka dni i ustępuje po zastosowaniu leczenia doraźnego i odpowiednim zaopatrzeniu – pod warunkiem, że zostanie w porę zdiagnozowany. Dolegliwości bólowe, które mu towarzyszą, są umiarkowanie nasilone. Pojawiają się przeważnie wówczas, gdy ząb ma styczność z zimnym lub słodkim pokarmem czy napojem. Kolejne etapy to już fazy nieodwracalne. Do objawów, które wskazują na ostre zapalenie miazgi, należą:

 • przeszywający, pulsujący, trudny do zlokalizowania ból zęba, który nasila się nocą (w poziomym ułożeniu ciała), podczas jedzenia, a nawet w momencie płukania jamy ustnej i dotykania zęba językiem,
 •  ból głowy z gorączką lub bez,
 •  mrowienie, obrzęk i zaczerwienienie twarzy,
 •  pojawianie się ropnia na dziąśle,
 •  nieprzyjemny zapach z ust.

Jeśli wystąpi nieodwracalne zapalenie miazgi, uratować zęba przed ekstrakcją może tylko leczenie kanałowe. Endodoncja daje możliwość usunięcie chorej tkanki i zastąpienia jej stomatologicznym materiałem wypełniającym – tak, by nie doszło do martwicy, która sprawia, że ząb traci swój połysk oraz naturalną barwę (staje się coraz ciemniejszy). Na tym etapie leczenie endodontyczne jest procedurą ratującą zdrowie nie tylko jamy ustnej, ale całego organizmu, ponieważ na skutek martwicy, która przechodzi w proces gnilny i tworzy zgorzel, może dojść m.in. do zapalenia okostnej, powstania torbieli, a nawet rozwinięcia się choroby ogólnoustrojowej spowodowanej przeniknięciem bakterii do krwioobiegu (jak choćby sepsy czy zapalenia mięśnia sercowego).

Endodoncja w praktyce: od diagnostyki po leczenie endodontyczne

Stomatolog, by stwierdzić, że konieczne jest wdrożenie leczenia endodontycznego, rozpoczyna pracę z pacjentem od dokładnej diagnostyki radiologicznej (RVG lub tomografii 3D). Badania wykonuje na miejscu, w pracowni radiologii cyfrowej Dorodent, która została wyposażona w najnowocześniejszy z dostępnych na rynku sprzętów.

Tomografia komputerowa pozwala na wykonanie trójwymiarowego obrazu zęba, dzięki któremu lekarz endodonta ma wgląd we wszystkie jego płaszczyzny. Analiza zdjęcia pozwala stwierdzić, ile jest kanałów w zębie, jaki mają kształt (np. czy są zakrzywione), czy nie występują w nich kostniaki (łagodne zmiany nowotworowe w obrębie kości), czy nie ma resorpcji wewnętrznej (rozpuszczania się tkanki kostnej w korzeniu) lub czy światło w kanale dochodzi do końca korzenia zęba. Wgląd do wnętrza komory zęba i jego kanałów umożliwiają również mikroskopy endodontyczne, a precyzyjny pomiar głębokości kanału zębowego uzyskuje się dzięki użyciu urządzeń elektronicznych zwanych endometrami.

Dentysta, wyposażony w wiedzę na temat budowy kanałów zębowych pacjenta, rozpoczyna przygotowanie korony zęba do leczenia endodontycznego, czyli usuwa próchnicę i robi dojście do kanałów korzeniowych. Później, zgodnie z procedurami przyjętymi w endodoncji, przechodzi do usunięcia miazgi przy użyciu bardzo delikatnych narzędzi stomatologicznych, których średnica wynosi mniej niż milimetr. Podczas oczyszczania kanałów korzeniowych delikatnie je poszerza i przepłukuje środkiem dezynfekującym, by mieć pewność, że wewnątrz nie zostały żadne bakterie. Na koniec osusza kanały i wypełnia je specjalnymi preparatami dentystycznymi. Standardowo w leczeniu endodontycznym stosuje się substancje pochodzenia naturalnego, bardzo dobrze tolerowane przez organizm – gutaperkę oraz materiał uszczelniający na bazie żywicy epoksydowej.

Tak uszczelnione kanały są de facto częścią zęba martwego (bo pozbawionego miazgi, czyli żywego wypełnienia), jednak zapewniają mu skuteczną ochronę przed wnikaniem drobnoustrojów. Dobrze wyleczony ząb nie ciemnieje i może służyć przez następnych kilka czy nawet kilkanaście lat, choć po leczeniu kanałowym staje się bardziej kruchy i – co za tym idzie – należy szczególnie o niego dbać.

endodoncja warszawa

Zabieg bez bólu – czy to możliwe?

Wbrew pozorom, leczenie endodontyczne, które uchodzi za jedną z najbardziej stresujących i długotrwałych procedur stomatologicznych, może być zupełnie bezbolesne. Cierpienie pacjenta podczas leczenia kanałowego to już przeszłość – da się go uniknąć dzięki nowoczesnym, w pełni bezpiecznym metodom znieczulania miejscowego. Stomatolog dysponuje całą gamą preparatów, które może zaproponować pacjentowi, a w razie konieczności podejmuje decyzję o zastosowaniu znieczulenia dodatkowego. Podanie środka znieczulającego sprawia, że na kilka godzin zahamowane zostaje odczuwanie bodźców pochodzących z wybranego odcinka obwodowego układu nerwowego. Dzięki temu zasadniczo zwiększa się komfort zabiegu – nie tylko dla samego pacjenta, ale również dla stomatologa, który może sprawnie przeprowadzić leczenie, właściwie bez przerywania go.

Kontakt

Adres

ul. A Mickiewicza 76,
01-650 Warszawa

Czynne

ponidziałek - piątek: 9.00 - 20.00

Telefony

Tel.FAX: (+22) 833-27-28
Tel. kom.: 790 833 093
Tel. do szlabanu: 789 342 531
Email: (kliknij aby odkryć)

HONORUJEMY PŁATNOŚCI KARTAMI KREDYTOWYMI I GOTÓWKĄ. Sprawdź jak najlepiej dojechać w serwisie jakdojade.pl. Posiadamy własny monitorowany parking. Wjazd na parking streżony jest za szlabanem.


  Administratorem Państwa danych jest DORODENT Spółka Cywilna Dorota Suchożebrska Krzysztof Suchożebrski z siedzibą 01-650 Warszawa ul. Mickiewicza 76. Państwa dane osobowe są przechowywane w Przychodni Stomoatologiczno-Protetycznej DORODENT ul. Mickiewicza 76 01-650 Warszawa. Kontakt z administratorem danych jest możliwy pod podanym adresem e-mail lub pisemnie na adres siedziby firmy administratora.