Utrata zębów w odcinku bocznym szczęki i stopniowo zanikająca kość wyrostka zębodołowego mogą prowadzić do poważnych trudności przy leczeniu implantologicznym. Już po kilku miesiącach od ekstrakcji zbyt mała ilość tkanki kostnej, i opuszczenie się dna zatoki, może uniemożliwić stabilne wszczepienie implantów w tej lokalizacji. Na szczęście współczesna stomatologia oferuje innowacyjne rozwiązania problemu zaniku kości. Jednym z nich jest sinus lift, czyli podniesienie dna zatoki szczękowej, które pozwala na odbudowę kości i stworzenie odpowiednich warunków dla implantów.
Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na temat procedury sinus lift oraz szczegółami oferty specjalistycznych zabiegów wykonywanych Klinice Dorodent w Warszawie.
Podniesienie dna zatoki szczękowej w Klinice Dorodent – sinus lift (Warszawa)
Podniesienie dna zatoki szczękowej, czyli sinus lift, to nowoczesna procedura chirurgiczna umożliwiająca skuteczne leczenie przypadków wymagających odbudowy kości w wyrostku zębodołowym przed wszczepieniem implantów dentystycznych. Nowoczesne kliniki stomatologiczne, jak Dorodent w Warszawie, oferują precyzyjnie dobrane metody odbudowy kości, dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii i biokompatybilnych materiałów możliwe jest zwiększenie ilości tkanki kostnej i podniesienie dna zatoki szczękowej przy zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa i komfortu pacjenta.
Udogodnienia dla naszych pacjentów
- DOGODNY DOJAZD – pacjentów Dorodent przyjmujemy przy ul. Adama Mickiewicza 76 w Warszawie (pogranicze Żoliborza i Bielan). Zaledwie 1 minuta drogi dzieli nas od przystanku autobusowego Osiedle Potok 03, 3 minuty od Osiedle Potok 04 i 6 minut od Marymont – Potok 06. Ze stacji metro Marymont – czas dojścia wynosi 13 minut, a z Placu Wilsona – 15 minut.
- WŁASNY BEZPŁATNY PARKING – monitorowany parking dla naszych pacjentów.
- WYGODNA PŁATNOŚĆ – przyjmujemy płatności kartą i gotówką.
- UŁATWIENIA DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH – wygodny podjazd, szerokie wejście, toalety dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Ile kosztuje podniesienie dna zatoki szczękowej – cena
Koszt podniesienia dna zatoki szczękowej zależy od wybranej metody zabiegu, zakresu koniecznej odbudowy tkanki kostnej, liczby wizyt kontrolnych oraz lokalizacji kliniki. Szczegółowa oferta cenowa Kliniki Dorodent w Warszawie znajduje się w zakładce CENNIK na stronie internetowej.
Czym jest dno zatoki szczękowej?
Dno zatoki szczękowej to najniżej położona część tych anatomicznych przestrzeni powietrznych, znajdujących się nad wierzchołkami korzeni górnych zębów. Dno zatoki to cienka struktura oddzielająca ją od jamy ustnej. U pacjentów z zachowanymi zębami trzonowymi oraz przedtrzonowymi wysokość dna zatoki szczekowej jest ściśle związana z wierzchołkami korzeni tych zębów. Dlatego poważne zmiany w uzębieniu, takie jak utrata zęba i odkładanie leczenia implantologicznego, przyczyniają się do powolnego zaniku kości i opadania dna zatoki szczękowej.
Co to jest podniesienie dna zatoki szczękowej – sinus lift?
Podniesienie dna zatoki szczękowej, znane również jako sinus lift, to procedura chirurgiczna mająca na celu większą odbudowę utraconej kości w obrębie wyrostka zębodołowego, bezpośrednio pod zatoką szczękową, umożliwiającą podniesienie jej dna. Zabieg jest konieczny, jeśli grubość kości w tej okolicy jest niewystarczająca, by utrzymywać dno zatoki szczękowej na odpowiedniej wysokości, umożliwiającej efektywne i bezpieczne wszczepienie implantu zębowego.
Kiedy konieczne jest podniesienie dna zatoki szczękowej – wskazania do sinus lift
Podniesienie dna zatoki szczękowej konieczne jest przed wszczepieniem implantów zębowych w przypadku:
- długotrwałego braku uzębienia w obszarze górnych zębów trzonowych i/lub przedtrzonowych,
- zaniku kości i opadnięcia dna zatoki szczękowej,
- zbyt cienkiej warstwy kostnej pomiędzy jamą ustną a dnem zatoki szczękowej (przed implantacją odległość między wyrostkiem zębodołowym a dnem zatoki nie może być mniejsza niż 7 mm, ponieważ wszczepienie implantu wiązałoby się z ryzykiem perforacji).
Przygotowanie do zabiegu podniesienia dna zatoki szczękowej
Przygotowanie do sinus lift obejmuje precyzyjną diagnostykę radiologiczną, przede wszystkim tomografię CBCT, oraz ogólną ocenę stanu jamy ustnej. Konieczne jest również wykluczenie obecności ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu (dlatego w niektórych przypadkach zalecane są dodatkowe badania laboratoryjne).
Po konsultacji pacjent otrzymuje dokładne zalecenia dotyczące przygotowania do zabiegu, dotyczące m.in. konieczności odstawienia leków przeciwzakrzepowych, prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej czy unikania palenia papierosów.
Na czym polega podnoszenie dna zatoki szczękowej – przebieg zabiegu
Sinus lift może być przeprowadzany różnymi metodami, w zależności od warunków anatomicznych pacjenta, stopnia zaniku kości oraz planowanego zakresu odbudowy.
Metoda otwarta
Metoda otwarta stosowana jest w przypadkach, gdy ilość tkanki kostnej jest znacznie ograniczona, co wymaga bardziej inwazyjnego podejścia. W trakcie procedury wykonywany jest niewielki otwór (okienko kostne) w ścianie zatoki (tzw. dojście boczne), przez który wprowadzany jest materiał kościozastępczy. Jego głównym zadaniem jest stymulacja procesu regeneracji tkanki kostnej w obszarze wyrostka zębodołowego.
Metoda zamknięta
Metoda zamknięta stosowana jest jeśli resztkowa grubość kości wyrostka zębodołowego wynosi co najmniej 4-5 mm. W trakcie procedury otwór wywiercany jest bezpośrednio w miejscu planowanego wszczepienia implantu, jednak bez uwidaczniania światła zatoki. Przez wykonane dojście chirurg umieszcza materiał kościozastępczy pod błoną śluzową dna zatoki. Zaletą metody jest mniejsza inwazyjność, jednak umożliwia nieznaczną pionową rekonstrukcję (ok. 3 mm). Jej wadą jest również brak kontroli wzrokowej i większe ryzyko powikłań, takich jak przypadkowe przerwanie błony śluzowej czy perforacja.
Podniesienie dna zatoki szczękowej – ile trwa?
Czas trwania zabiegu zależy od wybranej metody i stopnia skomplikowania przypadku. Przy metodzie zamkniętej na ogół czas procedury wynosi 30–60 minut, natomiast metoda otwarta może zająć od 60 do 90 minut. Proces gojenia jest krótszy w przypadku metody zamkniętej, jednak w obu metodach czas regeneracji i podniesienia dna zatoki szczękowej trwa około 6-9 miesięcy.
Zalecenia po podniesieniu dna zatoki szczękowej
Po zabiegu (metodą otwartą lub zamkniętą) należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza. Początkowo należy szczególnie unikać gwałtownych ruchów głową, dźwigania, intensywnego wydmuchiwania nosa i kichania, a także latania samolotem i palenia tytoniu. Konieczne jest przyjmowanie zaleconych leków i dbanie o higienę jamy ustnej.
Po zabiegu warto również spać z uniesioną wyżej głową oraz stosować zimne okłady, aby zmniejszyć ewentualny obrzęk i ból.
Przeciwwskazania do podniesienia dna zatoki szczękowej
Podnoszenie dna zatoki szczękowej do zabieg chirurgiczny wymagający dokładnej oceny stanu zdrowia pacjenta i wykluczenia obecności przeciwwskazań, które mogłyby zwiększać ryzyko związane z przeprowadzeniem procedury. Wśród przeciwwskazań do sinus lift wymienia się m.in.
- aktywne stany zapalne w jamie ustnej,
- przewlekłe lub ostre stany zapalne zatok,
- infekcje ogólne (zwłaszcza przebiegające z katarem i/lub gorączką),
- niektóre choroby ogólnoustrojowe i metaboliczne, m.in. cukrzyca, nowotwory, choroby autoimmunologiczne,
- zaburzenia krzepliwości krwi,
- przyjmowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi (w tym NLPZ),
- grubość kości uniemożliwiająca wykonanie implantacji nawet po podniesieniu dna zatoki szczękowej (może być konieczny przeszczep),
- ciąże i okres karmienia piersią.
Skutki uboczne sinus lift – powikłania po podniesieniu dna zatoki szczękowej
Chociaż zabieg sinus lift przeprowadzany przez doświadczonych specjalistów wiąże się z niewielkim ryzykiem powikłań, jak w przypadku każdej procedury związanej z przerwaniem ciągłości tkanek, nie można go całkowicie wykluczyć.
Wśród najczęstszych skutków ubocznych podniesienia dna zatoki szczękowej wymienia się dyskomfort pozabiegowy, ból i obrzęk, które stopniowo ustępują w ciągu kilku dni po zabiegu. Natomiast w niektórych przypadkach może dojść do poważniejszych powikłań, takich jak: opóźniony proces gojenia, krwawienie, infekcja, perforacja dna zatoki szczękowej czy przemieszczenie materiału kostnego.
FAQ
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące podnoszenia dna zatoki szczękowej – sinus lift.
Co oznacza podniesienie dna zatoki szczękowej?
Podniesienie dna zatoki szczękowej to procedura chirurgiczna mająca na celu zwiększenie ilości tkanki kostnej w obszarze wyrostka zębodołowego, znajdującego się pod dnem zatoki szczękowej. Zabieg pozwala na odbudowę kości i jest niezbędny przed wszczepieniem implantów zębowych u pacjentów z zanikiem wyrostka zębodołowego.
Kto wykonuje sinus lift (Warszawa)?
Zabieg wykonywany jest najczęściej przez chirurga stomatologicznego lub szczękowo-twarzowego w klinikach specjalizujących się m.in. w leczeniu implantologicznym. Jedną z placówek w Warszawie oferującej podniesienie dna zatoki szczękowej jest Dorodent.
Kiedy wykonuje się podniesienie dna zatoki szczękowej?
Zabieg wykonywany jest, gdy grubość kości wyrostka zębodołowego jest niewystarczająca do wprowadzenia implantów dentystycznych. Zanik tkanki kostnej po ekstrakcji jest szczególnie intensywny w pierwszych miesiącach po usunięciu zęba, dlatego nie warto odkładać decyzji o implantacji.
Gdzie mają dno zatoki szczękowe i dlaczego wymaga podnoszenia?
Zatoki szczękowe to parzyste komory wypełnione powietrzem, znajdujące się po obu stronach jamy nosowej. Ich dno mieści się bezpośrednio nad wyrostkami zębodołowymi górnych zębów. Po ekstrakcji zębów trzonowych i przedtrzonowych w szczęce dochodzi do szybkiego zaniku tkanki kostnej i wyrostka zębodołowego, co prowadzi do obniżenia się dna zatoki szczękowej. Dlatego, w przypadku planowanej implantacji, grubość kości może być niewystarczająca do wszczepienia implantu. Procedura wiązałaby się z ryzykiem perforacji. Wówczas konieczne jest podniesienie dna zatoki szczękowej, czyli przeprowadzenie zabiegu przy użyciu materiału kościozastępczego.
Jak przebiega podniesienie dna zatoki szczękowej - czy boli?
Podniesienie dna zatoki szczękowej przeprowadza się metodą otwartą (wywiercenie otworu w ścianie zatoki) lub zamkniętą (mniej inwazyjna, ograniczająca się do błony śluzowej dna zatoki), w zależności od grubości kości wyrostka zębodołowego. Procedura przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, dlatego pacjent nie odczuwa bólu.
Czy podniesienie dna zatoki szczękowej jest bezpieczne?
Zabieg przeprowadzany przez doświadczonego specjalistę uznawany jest za bezpieczną procedurę, która wiąże się z niewielkim ryzykiem powikłań (np. uszkodzenia błony śluzowej w dnie zatoki szczękowej).
Ile kosztuje sinus lift - podniesienie dna zatoki szczękowej (Warszawa)?
Koszt zabiegu sinus lift w Warszawie zależy od metody oraz konkretnej placówki medycznej. W celu zapoznania się ze szczegółową ofertą cenową wybranej kliniki, np. Dorodent, warto skontaktować się z personelem lub zajrzeć do cennika na stronie internetowej.
Jak długo utrzymuje się opuchlizna po podniesieniu dna zatoki?
Opuchlizna po zabiegu może utrzymywać się od kilku dni do około tygodnia, w zależności od metody i indywidualnej reakcji organizmu. Pomocne jest stosowanie zimnych okładów oraz unikanie wysiłku fizycznego.