https://www.facebook.com/Dorodent https://www.mediraty.pl/formularz/index.php
ul. A Mickiewicza 76,
01-650 Warszawa

Aparaty ortodontyczne

Aparat ortodontyczny daje szansę na trwałą poprawę wyglądu zębów i całej twarzy, która dzięki zmianie ustawienia szczęki i żuchwy zyskuje zupełnie nowy kształt. Leczenie u ortodonty jest rozwiązaniem wartym wykorzystania zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Metalowy aparat ortodontyczny ma gumki uatrakcyjniające jego formę wizualną najmłodszym użytkownikom. W wariancie szafirowym może natomiast prawie całkowicie wtopić się w uzębienie. Ile kosztuje aparat na zęby? Jak działa i jakie daje korzyści?

Skonsultuj się ze specjalistami z Dorodent i poznaj odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące aparatów ortodontycznych.

Dorodent – z nami wybierzesz swój aparat ortodontyczny!

Dorodent jest przychodnią stomatologiczną oferującą profesjonalne leczenie ortodontyczne. Nasza kadra ma duże doświadczenie i odpowiednie przeszkolenie do pracy z pacjentami w każdym wieku. Zespół ortodontów z Dorodent doskonale rozpoznaje problemy ze zgryzem i dobiera solidne aparaty na zęby – tak, by zlikwidować istniejące wady w najkrótszym możliwym czasie. Nie wiesz, na jaki aparat się zdecydować? Zapraszamy na konsultację do naszej przychodni!

Czym jest i do czego służy aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny jest urządzeniem korygującym, które przywraca prawidłowy, fizjologiczny zgryz, czyli właściwe zwarcie między żuchwą a szczęką. Służy do eliminowania nieprawidłowości w rozmieszczeniu i ustawieniu zębów, jak również wad szczękowo-twarzowych, które mogą powstawać w wyniku przechyleń czy stłoczeń zębowych. Aparat ortodontyczny umożliwia nie tylko przesunięcie i odpowiednie ustawienie zębów, ale także ich obrócenie wokół własnej osi.

aparat ortodontyczny warszawa

Aparaty ortodontyczne – rodzaje dostępnych rozwiązań

Istnieją różne rodzaje aparatów ortodontycznych. W najogólniejszym, podstawowym podziale różnicuje się je na aparaty stałe i ruchome.

Aparaty ortodontyczne ruchome

Aparaty ruchome mogą być samodzielnie wkładane i wyjmowane przez pacjenta według zaleceń lekarza ortodonty. Składają się z akrylowej płyty, w której zamocowane są metalowe elementy, np. klamry, śruby, łuki. Mają za zadanie poszerzenie szczęki i żuchwy w celu zwiększenia miejsca na wyrzynające się zęby. Dzielą się na aparaty czynne, bierne i blokowe – każdy z nich ma odmienną budowę i w inny sposób koryguje wadę zgryzu. Są dobierane indywidualnie, w zależności od tego, jaki rodzaj problemu ze zgryzem występuje u danego pacjenta. Aparat ortodontyczny ruchomy zakłada się zwykle dzieciom z uzębieniem mlecznym i mieszanym, do noszenia podczas snu, między posiłkami i w innych okresach zmniejszonej aktywności. Standardowy aparat ortodontyczny dla dziecka można zastosować już od 7–9 roku życia. Jego noszenie wymaga od małego pacjenta dużej dyscypliny i systematyczności.

Specjalnym typem aparatów ruchomych są aparaty elastyczne (czynnościowe), które stosuje się do redukcji niewłaściwych nawyków u dzieci, takich jak ssanie smoczka lub kciuka czy nieprawidłowe połykanie u niemowląt. Zapobiegają one rozwojowi wad zgryzu we wczesnym stadium. Aparaty elastyczne służą do przedortodontycznej korekcji zębów i leczenia prostych wad zębowych. Należy nosić je przez całą noc i trzy godziny w ciągu dnia oraz czyścić za pomocą szczoteczki i pasty do zębów. Okres leczenia zależy od wady zgryzu i systematyczności pacjenta, a wizyty kontrolne odbywają się co 4–6 miesięcy.

Aparaty ortodontyczne stałe

Aparaty ortodontyczne stałe są przeznaczone dla pacjentów, którzy nie mają już mlecznych zębów. Leczenie specjalistyczne z ich wykorzystaniem trwa od 18 do 30 miesięcy. Przez cały ten czas aparat pozostaje na zębach i podlega systematycznej regulacji dokonywanej przez ortodontę w czasie wizyt kontrolnych.

Aparat ortodontyczny jest zbudowany ze sprężystego drutu z przymocowanymi do niego zamkami i pierścieniami, które przykleja się do powierzchni zębów specjalnym, chroniącym szkliwo klejem. Pierścienie to podstawa stabilności aparatu – zakłada się je na zęby trzonowe. Zamki służą do przytrzymania sprężystego drutu, wywierającego stały nacisk na zęby i powodującego ich sukcesywne przemieszczanie się w obrębie kości. Dopełnienie konstrukcji stanowią ligatury, haczyki poślizgowe i sprężynki. Niekiedy występują również dodatkowe elementy, np. metalowy łuk, który przebiega przez podniebienie (łączy trzonowce szczęki) lub wzdłuż powierzchni językowych zębów (łączy trzonowce żuchwy).

Wśród aparatów stałych znajdują się aparaty ortodontyczne samoligaturujące. Ligatura w standardowych aparatach metalowych to małe gumki utrzymujące łuk aparatu w zamkach. W aparacie samoligaturującym gumki zostały zastąpione przez system aktywnych klapek, które pozwalają na swobodniejsze przesuwanie się łuku. Leczenie aparatem tego typu przynosi bardzo szybkie efekty. Nie bez znaczenia jest też fakt, że proces leczenia staje się mniej dotkliwy i bolesny, rzadziej trzeba także pojawiać się na wizytach kontrolnych. Aparaty samoligaturujące są więc doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie mają czasu na regularne odwiedzanie ortodonty.

W innym podziale aparatów na zęby elementem różnicującym jest materiał, z jakiego zostały wykonane. Pacjent decydujący się na leczenie ortodontyczne może wybrać:

  • aparat ortodontyczny metalowy (zawierający nikiel lub bezniklowy),
  • aparat ortodontyczny kompozytowy,
  • aparat ortodontyczny szafirowy.

Warto postawić na aparat nazębny, który będzie spełniał indywidualne wymagania estetyczne, ponieważ towarzyszy on pacjentowi przez długi czas i w znacznym stopniu wpływa na wygląd uzębienia. Prawie niewidoczny aparat ortodontyczny jest rozwiązaniem możliwym do osiągnięcia dzięki różnorodności stosowanych współcześnie materiałów stomatologicznych.

Dlaczego warto zdecydować się na aparat ortodontyczny?

Leczenie z zastosowaniem aparatu ortodontycznego – wbrew powszechnym przekonaniom – nie służy tylko i wyłącznie poprawie estetyki uśmiechu, lecz niesie za sobą również szereg innych korzyści. Dzięki aparatowi poprawiają się proporcje całej twarzy, zmieniają się jej owal i profil, co wpływa na poprawę atrakcyjności wizualnej. Leczenie ortodontyczne jest również istotne ze względu na wymowę. Wady zgryzu, korygowane przez aparat na zęby, stanowią jedną z najczęstszych przyczyn problemów z poprawną wymową – dyslalii (nieprawidłowej realizacji fonemów) oraz seplenienia. Tylko uporanie się z tymi wadami może przywrócić właściwą artykulację.

Mitem jest przekonanie, że noszenie aparatu stałego przynosi efekty tylko u dzieci i młodzieży. Leczenie można podjąć i z sukcesem sfinalizować w każdym wieku. Ograniczenie stanowi tutaj właściwie tylko indywidualna wydolność przyzębia. W przypadku choroby przyzębia leczenie ortodontyczne musi odbywać się pod szczególną kontrolą.

Aparat ortodontyczny a ciąża – bezpieczeństwo

Aparat ortodontyczny można nosić nawet w czasie ciąży w żaden sposób nie zagraża on bezpieczeństwu przyszłej mamy ani dziecka. Trzeba jednak liczyć się z faktem, że leczenie u ortodonty przysparza kobiecie ciężarnej kolejnych dolegliwości w postaci bólu zębów. Samo rozpoczęcie leczenia również jest utrudnione, ponieważ jego zaplanowanie wiąże się z koniecznością wykonania dwóch zdjęć rentgenowskich: pantomograficznego i cefalometrycznego. Tymczasem zgodnie z obowiązującymi procedurami wykorzystanie diagnostyki RTG w czasie ciąży należy ograniczyć do absolutnie niezbędnych przypadków. Jeśli więc pacjentka zajdzie w ciążę, zanim założy aparat ortodontyczny, lekarz prawdopodobnie zaleci odłożenie leczenia do czasu narodzin dziecka.

aparat ortodontyczny u dzieci warszawa

Cena aparatu ortodontycznego w Warszawie

Ceny aparatów ortodontycznych są bardzo zróżnicowane. W Dorodent koszt najtańszego aparatu ruchomego wynosi 600 zł. Aparat czynnościowy kosztuje 800–900 zł, zaś aparat stały metalowy to już wydatek rzędu 1800 zł za jeden łuk. W kosztorysie leczenia ortodontycznego uwzględnia się jednak nie tylko cenę za sam aparat, ale i koszt dodatkowych usług, jak np. planu leczenia, wizyt kontrolnych i wymiany łuków w aparacie.

Kontakt

Jesteśmy na granicy Żoliborza i Bielan

ul. A Mickiewicza 76,
01-650 Warszawa

Czynne

poniedziałek - piątek: 9.00 - 20.00

Telefony

Tel.FAX: (+22) 833-27-28
Tel. kom.: 790 833 093
Tel. do szlabanu: 789 342 531
Email: (kliknij aby odkryć)

HONORUJEMY PŁATNOŚCI KARTAMI KREDYTOWYMI I GOTÓWKĄ. Sprawdź jak najlepiej dojechać w serwisie jakdojade.pl. Posiadamy własny monitorowany parking. Wjazd na parking streżony jest za szlabanem.


    Administratorem Państwa danych jest DORODENT Spółka Cywilna Dorota Suchożebrska Krzysztof Suchożebrski z siedzibą 01-650 Warszawa ul. Mickiewicza 76. Państwa dane osobowe są przechowywane w Przychodni Stomoatologiczno-Protetycznej DORODENT ul. Mickiewicza 76 01-650 Warszawa. Kontakt z administratorem danych jest możliwy pod podanym adresem e-mail lub pisemnie na adres siedziby firmy administratora.