Sedacja wziewna

Dla niektórych osób wizyta w gabinecie dentystycznym jest koszmarem i z tego powodu unikają leczenia dentystycznego. Wieloletnie zaniedbania mogą spowodować ogromne zniszczenia w jamie ustnej, dlatego osobom z dentofobią polecamy zabiegi z użyciem sedacji wziewnej.

Na czym polega sedacja wziewna?

Sedacja wziewna, zwana również gazem rozweselającym to mieszanka tlenu i podtlenku azotu, która wdychana jest w czasie zabiegów dentystycznych. Sedacja z powodzeniem jest stosowana do uspokajania pacjentów z dentofobią w czasie zabiegów, a także u kobiet w czasie porodu. Jest to metoda bezpieczna, która pozwala na wyleczenie ubytków u szczególnie trudnych pacjentów.

Dla kogo sedacja wziewna?

Sedacja wziewna może być stosowana u pacjentów w różnym wieku, także u dzieci. Jedynym warunkiem powodzenia tej metody znoszenia bólu jest współpraca ze strony pacjenta – musi on pozwolić na założenie sobie maseczki na nos. Już u czteroletnich dzieci z powodzeniem można stosować tę metodę. Przeciwwskazaniem do sedacji jest niedrożność nosa – na przykład spowodowana katarem. Sedację wziewną można wykorzystać także u pacjentów z mocną dentofobią. Gaz rozweselający może być stosowany także u kobiet w ciąży oprócz pierwszego trymestru.

Zabiegi z użyciem sedacji wziewnej są bezpieczne dla pacjentów. U wielu osób w czasie stosowania podtlenku azotu pojawiają się marzenia senne i sny, które powodują, że pacjent nie pamięta tego, co działo się w czasie zabiegu.