Bezbolesne leczenie zębów – co to jest sedacja wziewna?
Sedacja wziewna, znana również jako Głupi Jaś, to znieczulenie za pomocą bezwonnej mieszanki podtlenku azotu i tlenu, podawanej w odpowiednich, bezpiecznych proporcjach za pomocą specjalnej maseczki zakładanej pacjentowi na nos. Efekty działania sedacji widoczne są już po kilku minutach – gaz rozweselający zmniejsza stres towarzyszący wizycie lekarskiej. Powoduje tym samym zniesienie dyskomfortu psychicznego i lęku towarzyszącego zabiegowi.
Jednocześnie przez cały czas zabiegu pacjent zachowuje świadomość i reaguje na polecenia lekarza, co odróżnia sedację od znieczulenia ogólnego w postaci narkozy. Często jednak pacjent, będący w półśnie, nie pamięta całego zabiegu.
Gaz rozweselający u dentysty – jak działa Głupi Jaś?
Sedacja podtlenkiem azotu wykazuje natychmiastowe działanie. Bardzo szybko przenika do krwiobiegu, a następnie do mózgu. Gaz rozweselający zmniejsza napięcie i niepokój dzięki rozluźnieniu całego ciała, co jest wywołane obniżeniem aktywności ośrodkowego układu nerwowego. Pacjent poddany sedacji wziewnej nie odczuwa bólu, a jedynie błogi stan odprężenia i relaksu, któremu sedacja zawdzięcza nazwę znieczulenia gazem rozweselającym. Osoba poddana sedacji swobodnie oddycha i przełyka, może także mówić.
Podawanie gazu rozweselającego może trwać tak długo, jak sam zabieg – ze względu na niską szkodliwość substancji nie ma limitu czasowego sedacji. Znieczulenie metodą sedacji wziewnej działa jeszcze przez około 20-30 minut od podania podtlenku azotu. Po upływie tego czasu pacjent wraca do normalnego stanu, może też kierować samochodem.
Wskazania do sedacji wziewnej u dentysty
Metoda sedacji wziewnej jest w szczególności polecana pacjentom z dentofobią – czyli panicznym lękiem przed zabiegami dentystycznymi. U nich pozwala ona na skuteczne, a jednocześnie w pełni komfortowe wyleczenie ubytków czy przeprowadzenie zabiegów chirurgicznych. Doskonale sprawdza się również u osób z nadpobudliwością nerwową i mocnym odruchem wymiotnym. Sedacja u dentysty niesie ze sobą liczne korzyści dla tych pacjentów, który z powodu strachu odkładali wizytę stomatologiczną, zaniedbując stan zdrowia zębów.
Sedacja wziewna może być podawana pacjentom w różnym wieku. Sprawdza się również u dzieci w celu zminimalizowania strachu przed dentystą. Gaz rozweselający może być stosowany u kobiet w ciąży, za wyjątkiem pierwszego trymestru. Sedacja wziewna wskazana jest też w przypadku zabiegów stomatologicznych u pacjentów z astmą. Podaniu gazu rozweselającego ogranicza ryzyko ataku wywołanego stresem.
W szczególnych przypadkach, gdy efekt uzyskany przy pomocy gazu rozweselającego nie jest wystarczający, możliwe jest podanie środka znieczulającego miejscowo.

Sedacja wziewna dla dzieci
Sedację podtlenkiem azotu z powodzeniem można stosować u współpracujących dzieci. W Przychodni Dorodent proponujemy zastosowanie gazu rozweselającego już u 4-letnich pacjentów. Głupi Jaś sprawia, że dzieci chętniej współpracują ze stomatologiem i bez większych problemów wypełniają jego polecenia. Warunkiem koniecznym do podania gazu rozweselającego jest kooperacja ze strony małego pacjenta, który musi pozwolić na założenie sobie maseczki na nos. Sedacja nigdy nie jest podawana na siłę, ponieważ mogłoby to doprowadzić do trwałego urazu dziecka i pogłębienia jego niechęci wobec dentysty. Stosowanie znieczulenia w tej postaci pozwala zapobiec rozwinięciu się dentofobii u najmłodszych pacjentów.
Niezbędna w całym procesie jest również kwalifikacja dziecka do sedacji wziewnej. Gaz rozweselający pozwala zarówno na przeprowadzanie prostych zabiegów usuwania próchnicy, jak również na wykonywanie bardziej złożonych procedur.
Sedacja wziewna – przeciwwskazania do znieczulenia
Chociaż sedacja wziewna stanowi bezpieczną metodę znieczulenia, to o jej zastosowaniu każdorazowo decyduje lekarz w oparciu o wywiad z pacjentem.
Przeciwwskazaniami do poddania pacjenta sedacji wziewnej są:
- przerost migdałków gardłowych
- silny katar
- ostre zapalenie zatok
- pierwszy trymestr ciąży
- choroby serca
- stwardnienie rozsiane
- porfiria
- miastenia
- rozstrzenie oskrzelowe
- rozedma płuc
- choroby psychiczne
- brak współpracy ze strony pacjenta
Osoby przyjmujące leki powinny poinformować o nich lekarza prowadzącego, ponieważ niektóre substancje mogą wchodzić w reakcję z podtlenkiem azotu.
Jak przygotować się do sedacji wziewnej?
Sedacja wziewna to powszechnie stosowana metoda znieczulania pacjentów stomatologicznych. W celu przygotowania do zabiegu przeprowadzanego pacjent powinien pozostać na czczo. Na trzy godziny przed podaniem gazu rozweselającego należy powstrzymać się od jedzenia oraz przyjmowania płynów. Wymagane jest również, aby pacjent korzystający z sedacji znajdował się w dobrym stanie zdrowotnym – przeciwwskazaniem do znieczulenia są infekcje (katar, kaszel, gorączka).
Czy sedacja jest bezpieczna?
Sedacja wziewna jest skutecznym i bezpiecznym rozwiązaniem chętnie stosowanym w stomatologii. Zastosowanie gazu rozweselającego nie powoduje poważnych skutków ubocznych, chociaż po samym zabiegu u niektórych osób może wystąpić dyskomfort w postaci senności czy nudności. Gaz nie kumuluje się w organizmie i nie powoduje uzależnienia. Sedacja nie wywołuje problemów z układem oddechowym, dzięki czemu bez obaw korzystać niej mogą pacjenci z astmą.