https://www.facebook.com/Dorodent https://www.mediraty.pl/formularz/index.php
ul. A Mickiewicza 76,
01-650 Warszawa

Rodzaje mostów protetycznych – jak wybrać?

rodzaje mostów protetycznych

Rodzaje mostów protetycznych – jak wybrać?

Mosty protetyczne zastępują brakujące zęby, dzięki czemu przywracają estetyczny uśmiech oraz naturalną funkcjonalność jamy ustnej. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów mostów protetycznych, które różnią się nie tylko materiałem i ceną, ale także trwałością, wyglądem i komfortem użytkowania. Wybór najlepiej skonsultować ze specjalistą, który potrafi dostosować rozwiązanie do potrzeb, oczekiwań i możliwości finansowych pacjenta. Dowiedz się, jakie są rodzaje mostów zębowych i czym należy kierować się przy wyborze.

Czym jest most protetyczny?

Most dentystyczny to rodzaj stałego uzupełnienia protetycznego, które wykorzystywane jest do zastąpienia jednego lub kilku utraconych zębów. Most składa się z dwóch głównych części: koron protetycznych, które są mocowane na sąsiednich zębach, zwanych zębami filarowymi, oraz przęsła mostu, czyli sztucznych zębów wypełniających lukę. Dzięki swojej konstrukcji mosty protetyczne umożliwiają przywrócenie pełnej funkcji żucia i mówienia oraz poprawiają estetykę uśmiechu.

Mosty protetyczne – rodzaje

Mosty stomatologiczne różnią się pod względem konstrukcji, ilości brakujących zębów, materiałów, oraz warunków, które muszą być spełnione dla ich poprawnego zakotwiczenia. Mosty protetyczne zapewniają stałe uzupełnienie braków zębowych, wyjątkiem są mosty tymczasowe, które zwykle zakłada się na określony czas..

Mosty tradycyjne

Mosty tradycyjne są najczęściej stosowanym rodzajem mostów protetycznych. Są one zbudowane z jednego lub kilku zębów zastępczych, zwanych przęsłem mostu, które są zamocowane do koron protetycznych na sąsiednich zębach filarowych. Aby umożliwić zakładanie mostu, zęby filarowe muszą zostać oszlifowane, aby nałożyć na nie korony protetyczne. Tradycyjny most protetyczny zakłada się, kiedy po obu stronach luki znajdują się naturalne zęby filarowe.

jakie są rodzaje mostów protetycznych

Mosty na implantach

Mosty na implantach stosuje się u pacjentów, którym brakuje kilku zębów. Jako filary, zamiast własnych zębów pacjenta, wykorzystuje się implanty zębowe, które są wszczepiane w pierwszym etapie leczenia. Przęsło może zostać zamocowane pomiędzy dwoma implantami. Mosty na implantach są szczególnie polecane, gdy brakuje trzech lub więcej zębów.

Mosty adhezyjne

Most adhezyjny jest zazwyczaj wykonany z materiału kompozytowego i przymocowuje się go do zębów sąsiadujących za pomocą specjalnego cementu, dlatego nie wymaga szlifowania zębów filarowych. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest most typu Maryland. To most na jeden ząb, który może być przymocowany do zębów o stosunkowo dużej koronie.

Materiały używane do tworzenia mostów protetycznych

Rodzaje mostów protetycznych różnią się nie tylko konstrukcją, ale także materiałami, z których są wykonane. Ich wybór może wpłynąć na wygląd, trwałość, a także koszt mostu protetycznego. Wśród najczęściej wykorzystywanych materiałów używanych do produkcji mostów dentystycznych, wyróżnia się:

  • metal i porcelanę – metalowa podbudowa pokryta jest warstwą porcelany, co pozwala na lepsze dopasowanie do koloru naturalnych zębów pacjenta,
  • cyrkon i porcelana – mosty na podbudowie z cyrkonu licowanego porcelaną,
  • kompozyt – mosty z kompozytu są lekkie i można je łatwo dopasowywać. Ze względu na mniejszą wytrzymałość materiału kompozyt wykorzystywany jest najczęściej w mostach tymczasowych.

jak wybrać most protetyczny

Jak wybrać rodzaj mostu protetycznego?

Wybór rodzaju mostu protetycznego jest decyzją, która powinna być podejmowana z uwzględnieniem wielu czynników i w porozumieniu ze specjalistą. Wśród najważniejszych kwestii należy uwzględnić:

  • stan zębów filarowych – w przypadku słabych zębów filarowych, należy rozważyć mosty na implantach,
  • ilość brakujących zębów – mosty tradycyjne są lepszym rozwiązaniem w przypadku braku jednego, dwóch zębów, w przypadku większych przerw, konieczne jest rozważenie implantów,
  • zdrowie jamy ustnej – choroby w obrębie jamy ustnej, np. choroby przyzębia mogą być przeciwwskazaniem do zastosowania mostów lub implantowania,
  • oczekiwania – indywidualne preferencje pacjenta,
  • koszty – różnice dotyczą materiałów i rodzajów mostów.

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące rodzajów mostów protetycznych.

Ile kosztuje most protetyczny na jeden ząb?

Koszt mostu protetycznego na jeden ząb zależy od wielu czynników, przede wszystkim od rodzaju mostu i materiału, ale również miejscowości i konkretnego gabinetu.

Z czego zbudowany jest most dentystyczny? Rodzaje materiałów

Mosty zębowe zbudowane są z koron protetycznych i przęseł, które mogą być wykonane z kompozytu, metalu i porcelany, podbudowie z tlenku cyrkonu i porcelany.

W jaki sposób zakłada się mosty protetyczne?

Zakładanie mostów protetycznych zaczyna się od przygotowania zębów filarowych, które będą wspierać most. W przypadku mostów tradycyjnych zęby muszą zostać oszlifowane, aby można było zamocować na nich koronę mocującą przęsło. Następnie pobiera się wycisk do przygotowania mostu i montuje uzupełnienie przy użyciu specjalnego cementu. Mosty adhezyjne nie wymagają szlifowania zębów, a jedynie niewielkiego przygotowania szkliwa, aby można było uzyskać lepszą przyczepność dla żywicy kompozytowej.

Jak wybrać mostek dentystyczny? Rodzaje mostów protetycznych

Wybór mostu protetycznego zależy od wielu czynników. Istotna jest ilość i lokalizacja brakujących zębów, stan zębów sąsiednich, które będą pełnić funkcję filarów, oraz oczywiście preferencje estetyczne i budżet pacjenta. Dostępnych jest kilka rodzajów mostów protetycznych, które są wykonywane z różnych materiałów, a każdy z nich ma swoje specyficzne cechy, które wpływają na trwałość uzupełnienia protetycznego, komfort noszenia oraz efekt estetyczny. Dlatego tak ważne jest, aby przed podjęciem decyzji skonsultować się z doświadczonym specjalistą.

Komentarze: 0

Odpowiedz

Komentarz email.

Dozwolone tagi HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kontakt

Jesteśmy na granicy Żoliborza i Bielan

ul. A Mickiewicza 76,
01-650 Warszawa

Czynne

poniedziałek - piątek: 9.00 - 20.00

Telefony

Tel.FAX: (+22) 833-27-28
Tel. kom.: 790 833 093
Tel. do szlabanu: 789 342 531
Email: (kliknij aby odkryć)

HONORUJEMY PŁATNOŚCI KARTAMI KREDYTOWYMI I GOTÓWKĄ. Sprawdź jak najlepiej dojechać w serwisie jakdojade.pl. Posiadamy własny monitorowany parking. Wjazd na parking streżony jest za szlabanem.


    Administratorem Państwa danych jest DORODENT Spółka Cywilna Dorota Suchożebrska Krzysztof Suchożebrski z siedzibą 01-650 Warszawa ul. Mickiewicza 76. Państwa dane osobowe są przechowywane w Przychodni Stomoatologiczno-Protetycznej DORODENT ul. Mickiewicza 76 01-650 Warszawa. Kontakt z administratorem danych jest możliwy pod podanym adresem e-mail lub pisemnie na adres siedziby firmy administratora.