https://www.facebook.com/Dorodent https://www.mediraty.pl/formularz/index.php
ul. A Mickiewicza 76,
01-650 Warszawa

GBT – zabieg higienizacji, oczyszczania zębów, czyli usuwanie biofilmu

protokół GBT

GBT – zabieg higienizacji, oczyszczania zębów, czyli usuwanie biofilmu

Jamę ustną zasiedla niezliczona ilość mikroorganizmów tworzących biofilm zębowy. Codzienne szczotkowanie może nie zapewniać idealnej czystości, co prowadzi do powstawania kamienia nazębnego, próchnicy czy zapalenia dziąseł. Z pomocą przychodzi GBT — rewolucyjne rozwiązanie w zakresie oczyszczania zębów i profilaktyki chorób jamy ustnej. Dowiedz się, co to za zabieg. Jakie ma zalety i czym jest 8 kroków protokołu GBT?

Protokół GBT — co to jest?

GBT, to inaczej Guided Biofilm Therapy, innowacyjny zabieg higienizacji i oczyszczania zębów, który w znaczącym stopniu poprawia higienę i zmniejsza ryzyko chorób zębów.

GBT to procedura skupiająca się na skutecznym usuwaniu biofilmu zębowego – niewidocznej warstwy bakterii zasiedlających powierzchnię zębów, tkanek miękkich oraz powierzchni implantów. Biofilm zębowy jest główną przyczyną wielu chorób jamy ustnej, takich jak próchnica, choroby przyzębia oraz zapalenie dziąseł.

Protokół GBT pozwala na skuteczne usuwanie biofilmu, nawet z trudno dostępnych miejsc, takich jak przestrzenie międzyzębowe czy powierzchnie wokół implantów, co ogranicza ryzyko namnażania bakterii, przyczyniające się do pogorszenia higieny, oraz powstawania kamienia i chorób przyzębia.

GBT

Na czym polega zabieg GBT?

Zabieg GBT polega na kompleksowym oczyszczaniu jamy ustnej z biofilmu i kamienia nazębnego. Procedura precyzyjnej higienizacji jamy ustnej rozpoczyna się od dokładnego obejrzenia i oceny uzębienia. Badanie pozwala na wykrycie obecności biofilmu zębowego, kamienia nazębnego, ocenę stanu tkanek miękkich, naturalnych zębów oraz ewentualnych implantów.

Dodatkowo przeprowadzana jest specjalistyczna diagnostyka, pozwalająca na wczesne wykrycie próchnicy.

Należy pamiętać, że prawidłowa higiena jamy ustnej wpływa na ogólny stan zdrowia, a także na utrzymanie zdrowia naturalnych zębów, dlatego pacjent po badaniu informowany jest zarówno o możliwościach działania, jak i konsekwencjach wynikających z niewystarczającej higieny jamy ustnej.

Zabieg GBT pozwala na usunięcie biofilmu zębowego oraz kamienia nazębnego, który stanowi przetrwały zmineralizowany biofilm na powierzchni zębów.

W trakcie zabiegu GBT zwraca się szczególną uwagę na oczyszczanie trudno dostępnych miejsc, takich jak przestrzenie międzyzębowe i powierzchnie wokół implantów. Celem jest usunięcie jak największej ilości zanieczyszczeń, aby zapobiec chorobom zębów i przyzębia.

GBT — 8 kroków w profesjonalnej profilaktyce stomatologicznej

Guided Biofilm Therapy, czyli protokół GBT, dzieli się na 8 etapów, elementów, które pozwalają na skuteczne oczyszczanie jamy ustnej oraz zapewniają długotrwałą ochronę, stanowiąc doskonałą metodę w profilaktyce stomatologicznej.

 1. Ocena i diagnoza — lekarz stomatolog ocenia stan jamy ustnej pacjenta. Badanie obejmuje sprawdzenie obecności biofilmu zębowego, kamienia nazębnego, chorób przyzębia, jak również ocenę stanu tkanek miękkich i naturalnych zębów.
 2. Wybarwienie biofilmu — biofilm zębowy jest zabarwiany specjalnym środkiem, który pozwala na jego precyzyjne usunięcie.
 3. Instruktaż higieny jamy ustnej — pacjent otrzymuje instrukcję dotyczącą prawidłowej higieny jamy ustnej. Uczy się, prawidłowej metody codziennego szczotkowania zębów z wykorzystaniem elektrycznych szczoteczek, umożliwiającej pozbycie się większej ilości biofilmu w domowych warunkach.
 4. Usuwanie biofilmu i przebarwień na powierzchni zębów — lekarz przy użyciu nowoczesnych narzędzi usuwa biofilm zębowy i świeży kamień nazębny. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko powstawania kamienia nazębnego.
 5. Usuwanie biofilmu w trudno dostępnych miejscach — usuwanie resztek biofilmu z przestrzeni międzyzębowych oraz znajdujących się w głębokich kieszonkach dziąsłowych.
 6. Usuwanie kamienia nazębnego — lekarz usuwa kamień naddziąsłowo i poddziąsłowo.
 7. Kontrola, ocena i zabezpieczenie zębów — sprawdzenie, czy biofilm i kamień nazębny zostały usunięte w całości oraz zastosowanie fluoru przeciwdziałającego próchnicy
 8. Planowanie kolejnych wizyt — utrzymanie zdrowia jamy ustnej wymaga regularnych wizyt oraz zabiegów GBT.

Kiedy stosuje się protokół GBT?

Protokół GBT stosowany jest w wielu sytuacjach, zarówno jako metoda zapobiegawcza (dzięki GBT minimalizuje się ryzyko powstawania kamienia i chorób przyzębia), jak i lecznicza (w przypadku kamienia nazębnego, chorób zębów i przyzębia).
GBT sprawdza się jako metoda:

 • zapobiegania próchnicy — usuwanie biofilmu dzięki protokołowi GBT zmniejsza się odkładanie kamienia, co ogranicza ryzyko rozwoju próchnicy,
 • leczenia i zapobiegania chorobom przyzębia — GBT stosowany w przypadku tkanek wokół implantów oraz naturalnych zębów pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia zapalenia przyzębia czy zapalenie tkanek okołowszczepowych,
 • ochrony implantów — biofilm zębowy i kamień nazębny mogą gromadzić się wokół implantów, prowadząc do zapalenia okolicznych tkanek. Regularne oczyszczanie z użyciem protokołu GBT pozwala na utrzymanie zdrowia implantów,
 • zapobieganie chorobom dziąseł u dzieci — GBT może być stosowany w profilaktyce próchnicy i zapobiegania chorobom dziąseł dzieci,
 • utrzymanie długotrwałego efektu leczenia — GBT zapewnia ochronę zębów po leczeniu.

biofilm

Terapia GBT — korzyści i zalety

Terapia GBT (Guided Biofilm Therapy) to kompleksowe podejście do oczyszczania jamy ustnej, które ma wiele korzyści i zalet.
Wykorzystanie protokołu GBT zapewnia:

 • ochronę zębów przed próchnicą i chorobami przyzębia,
 • pomoc w utrzymaniu zdrowia naturalnych zębów,
 • zdrowie jamy ustnej, co wpływa na zmniejszenie ryzyka chorób układowych (zdrowe zęby i redukcja ryzyka chorób przyzębia wpływają m. in. na zmniejszenie ryzyka chorób układu oddechowego i układu krążenia),
 • ochronę implantów i tkanek wokół implantów (narzędzia używane przy GBT skutecznie usuwają biofilm poddziąsłowy),
 • precyzyjne czyszczenie przy zastosowaniu małoinwazyjnej metody,
 • edukację pacjentów na temat prawidłowego czyszczenia jamy ustnej,
 • precyzyjniejsze wczesne wykrywanie próchnicy.

Terapia GBT przynosi wiele korzyści zarówno w zakresie ochrony zdrowia jamy ustnej, jak i edukacji pacjentów.

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące korzyści GBT w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej.

Co to jest zabieg GBT?

Zabieg GBT, oznacza inaczej Guided Biofilm Therapy i jest nowoczesną metodą higienizacji jamy ustnej. Zabieg polega na dokładnym oczyszczaniu powierzchni zębów oraz przestrzeni międzyzębowych z biofilmu zębowego i kamienia nazębnego. Jest to proces wieloetapowy dopasowany do indywidualnych potrzeb pacjenta, a jego celem jest zapewnienie jak najdokładniejszego oczyszczenia przy jednoczesnym zachowaniu komfortu pacjenta.

Czy higienizacja GBT zapobiega próchnicy?

Tak. Terapia GBT chroni przed próchnicą, ponieważ pozwala na skuteczne usuwanie biofilmu zębowego, który jest głównym czynnikiem prowadzącym do próchnicy. Higienizacja GBT pomaga chronić zęby przed szkodliwym działaniem bakterii, a dodatkowo pacjenci są edukowani na temat prawidłowej higieny jamy ustnej, co pozwala na utrzymanie zdrowych zębów między wizytami u stomatologa.

Co to jest biofilm zębowy?

Biofilm zębowy to cienka warstwa bakterii, które gromadzą się na powierzchni zębów. Biofilm zębowy jest głównym czynnikiem prowadzącym do powstawania kamienia nazębnego, próchnicy i chorób przyzębia (np. zapalenia tkanek okołowszczepowych). Dlatego regularne i skuteczne usuwanie biofilmu dzięki terapii GBT jest kluczowe dla zdrowia jamy ustnej.

Ile trwa zabieg GBT?

Czas trwania zabiegu GBT zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta. Typowy zabieg trwa od 45 minut do godziny, ale pełna higienizacja może się wydłużyć do 2 godzin, szczególnie w przypadku pacjentów z dużą ilością kamienia nazębnego lub skomplikowanymi przypadkami chorób przyzębia.

Czy usuwanie biofilmu niszczy szkliwo?

Nie. Usuwanie biofilmu z użyciem metody GBT jest bezpieczne dla szkliwa. Terapia GBT jest minimalnie inwazyjna i zaprojektowana tak, aby delikatnie i skutecznie usuwać biofilm z powierzchni zębów, bez uszkadzania szkliwa. Należy pamiętać, że GBT zapobiega wielu chorobom jamy ustnej, a każda choroba przyzębia wpływa na zwiększenie ryzyka chorób zębów oraz ogólnoustrojowych.

Komentarze: 0

Odpowiedz

Komentarz email.

Dozwolone tagi HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kontakt

Jesteśmy na granicy Żoliborza i Bielan

ul. A Mickiewicza 76,
01-650 Warszawa

Czynne

poniedziałek - piątek: 9.00 - 20.00

Telefony

Tel.FAX: (+22) 833-27-28
Tel. kom.: 790 833 093
Tel. do szlabanu: 789 342 531
Email: (kliknij aby odkryć)

HONORUJEMY PŁATNOŚCI KARTAMI KREDYTOWYMI I GOTÓWKĄ. Sprawdź jak najlepiej dojechać w serwisie jakdojade.pl. Posiadamy własny monitorowany parking. Wjazd na parking streżony jest za szlabanem.


  Administratorem Państwa danych jest DORODENT Spółka Cywilna Dorota Suchożebrska Krzysztof Suchożebrski z siedzibą 01-650 Warszawa ul. Mickiewicza 76. Państwa dane osobowe są przechowywane w Przychodni Stomoatologiczno-Protetycznej DORODENT ul. Mickiewicza 76 01-650 Warszawa. Kontakt z administratorem danych jest możliwy pod podanym adresem e-mail lub pisemnie na adres siedziby firmy administratora.