Czym zajmuje się ortodoncja?

Ortodonta to stomatolog, zajmujący się leczeniem wad zgryzu oraz korygowaniem nieprawidłowości zębowych. Choć obecnie nie zawsze tak jest, to jednak każdy powinien wybrać się na konsultację do ortodonty przynajmniej raz w życiu.

Spełniając marzenie o równych i pięknych zębach, coraz częściej – i w każdym wieku – decydujemy się na założenie aparatu ortodontycznego. Celem leczenia ortodontycznego jest przywrócenie prawidłowego układu zgryzu, co skutkuje nie tylko lepszym wyglądem zębów, ale przede wszystkim zapobiega powstawaniu próchnicy, dotkliwych chorób przyzębia, a także przewlekłych bólów głowy czy stawu skroniowo-żuchwowego.

Dzięki leczeniu ortodontycznemu pacjent może nie tylko zapewnić sobie zdrowie, ale także przywrócić naturalną funkcję żucia, udoskonalić wymowę, a nawet zmienić rysy twarzy. Ortodonta, dobierając odpowiednie metody leczenia ortodontycznego, może poprawić jakość życia pacjenta, a także pomóc mu w pozbyciu się kompleksów, związanych z niedoskonałym uśmiechem.

Każde leczenie u ortodonty w naszym gabinecie poprzedzone jest pobraniem pełnej dokumentacji medycznej. To na niej opiera się ustalenie diagnozy i indywidualnego planu leczenia pacjenta – dając gwarancję na prawidłowy i zdrowy zgryz. Diagnostyka jest dla nas jednym z najważniejszych punktów leczenia! Aby móc dobrać właściwy sposób leczenia, ortodonta powinien dysponować wiedzą na temat pacjenta, którą pogłębi w trakcie leczenia.

Czym różnią się od siebie aparaty ortodontyczne?

Ponieważ leczenie ortodontyczne jest długotrwałe, ortodonta może zaproponować naszym pacjentom kilka rodzajów aparatów – wybór odpowiedniej metody leczenia pozwala nie tylko na uzyskanie optymalnych efektów, ale także wpływa na komfort życia i codzienne funkcjonowanie. Decydując się na wybór aparatu trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników – stan uzębienia, wiek pacjenta, tryb życia i zaawansowanie wady zgryzu. Biorąc pod uwagę komfort pacjentów ortodonta zaproponuje leczenie przy pomocy aparatów stałych, aparatów ruchomych i aparatów elastycznych.

Uczymy nie tylko prawidłowego obchodzenia się z aparatem, ale także zasad higieny noszenia aparatu. Zbyt często pacjentom wydaje się, że codzienne mycie zębów to wystarczający zabieg higieniczny. A przecież to czasem za mało nawet dla tych, którzy nie mają w ustach skomplikowanej konstrukcji z zamków, drucików i gumek. Zawsze przypominamy, że prawidłowa higiena jamy ustnej ma duże znaczenie dla leczenia ortodontycznego.