https://www.facebook.com/Dorodent https://www.mediraty.pl/formularz/index.php
ul. A Mickiewicza 76,
01-650 Warszawa

Protetyka

Protetyka to obszerny dział stomatologii, w którym mieści się przede wszystkim leczenie pacjentów z brakami zębowymi. Ile kosztuje proteza? Kiedy wybrać protezę częściową, a kiedy protezę stałą? Czym protezy akrylowe różnią się od protez zębowych elastycznych? Odpowiedzi na te i inne pytania poznasz w pracowni protetyki stomatologicznej Dorodent.

Protetyka stomatologiczna w Dorodent – nowoczesność i jakość

Jaką protezą uzupełnić braki zębowe i czym kierować się podczas wyboru? Skorzystaj z porady naszych specjalistów, a znajdziesz rozwiązanie, które sprawi, że Twoja proteza będzie prawie nie do odróżnienia od naturalnych zębów. W ofercie Dorodent nie brakuje najnowocześniejszych osiągnięć protetyki ani też tradycyjnych uzupełnień protetycznych, które mają jedną cechę wspólną: najwyższą jakość wykonania.

protetyka stomatologiczna warszawa

W naszej przychodni działa pracownia protetyczna, w związku z czym do dyspozycji pacjentów jest profesjonalny zespół składający się z lekarza protetyka i technika, którzy ukończyli wiele branżowych kursów doszkalających. Znacznie ułatwia nam to indywidualne traktowanie każdego, kto decyduje się na leczenie w Dorodent, gdyż obydwie osoby czynnie uczestniczą w przygotowaniu i wykonaniu prac protetycznych, a ich ścisła kooperacja i wymiana doświadczeń pozwalają dobrać metodę leczenia najlepiej odpowiadającą konkretnemu przypadkowi klinicznemu.

Co to jest protetyka stomatologiczna?

Protetyka stomatologiczna to dziedzina medycyny zajmująca się uzupełnianiem brakujących zębów, odtwarzaniem pierwotnych warunków zgryzowych, odbudową prawidłowej funkcji układu żucia, jak również poprawą wyglądu całej jamy ustnej. W ramach protetyki dentystycznej przeprowadza się diagnostykę i leczenie różnego rodzaju wad zgryzu – zarówno wrodzonych, jak i nabytych. Dzięki tej specjalności możliwe jest wykonanie odbudowy protetycznej, która przeciwdziała dalszej degradacji uzębienia i poprawia komfort życia pacjenta. Gabinet protetyczny to miejsce, gdzie wykorzystuje się w praktyce interdyscyplinarną wiedzę z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej, traumatologii (chirurgii urazowej), laryngologii, radiologii, a nawet onkologii.

Czym zajmuje się technik protetyk, a czym stomatolog protetyk?

W protetyce stomatologicznej zadania podzielone są pomiędzy dwóch specjalistów: lekarza i technika. Diagnostyka, planowanie leczenia i wykonywanie zabiegów dentystycznych przypada w udziale stomatologowi, który zyskał prawo do wykonywania procedur medycznych wiążących się z koniecznością przerwania ciągłości tkanki wraz ze zdobyciem tytułu zawodowego lekarza. Przeważnie tylko dentysta ma bezpośredni kontakt z pacjentem podczas wizyt w gabinecie.

Zupełnie inną funkcję pełni protetyk stomatologiczny, czyli wykwalifikowany technik dentystyczny. Jego rola zaczyna się w momencie odbioru od dentysty zlecenia, czyli wycisku zębów wraz ze wskazówkami ściśle opisującymi szczegóły pracy protetycznej (może to być zlecenie np. na koronę, most protetyczny, podbudowę metalową, protezę zębową, aparat dentystyczny). Technik protetyk musi trzymać się określonego z góry terminu realizacji, który przeważnie wynosi kilka tygodni, ponieważ praca manualna nad uzupełnieniem protetycznym wymaga niezwykłej staranności i dokładności. Od precyzji działania protetyka zależy jakość protezy, a więc jej wygląd, dopasowanie do warunków kostnych i zgryzowych pacjenta oraz wytrzymałość na uszkodzenia.

Kiedy potrzebna jest konsultacja protetyczna?

Na konsultację protetyczną warto zdecydować się przede wszystkim w przypadku jakiegokolwiek uszkodzenia zęba (np. ukruszenia, pęknięcia), a także częściowej lub całkowitej utraty uzębienia. Uzyskanie porady specjalisty jest w takich sytuacjach niezwykle istotne, ponieważ dzięki podjęciu odpowiednich działań można zminimalizować negatywne następstwa braków zębowych, takie jak wysunięcie zębów przeciwstawnych czy zanik kości. Stawką jest nie tylko poprawa wyglądu jamy ustnej, ale również zachowanie funkcjonalności szczęki i żuchwy, czyli struktur kostnych odpowiadających m.in. za właściwe przeżuwanie, a co za tym idzie – prawidłowe trawienie pokarmów.

Konsultacja protetyczna bywa nieodzowna również w przypadku osób, które noszą już protezę, lecz odczuwają związane z tym dolegliwości. Gdy użytkowanie protezy sprawia ból albo dyskomfort spowodowany złym dopasowaniem sztucznej szczęki, która np. słabo się trzyma, jak najszybsza wizyta u stomatologa protetyka pozwala zapobiec powstawaniu ran, uciążliwych stanów zapalnych i stomatopatii protetycznych. Nawet jeśli wszystko wskazuje na to, że proteza zębowa działa bez zarzutu, po leczeniu protetycznym dobrze jest odwiedzać gabinet stomatologiczny przynajmniej raz na pół roku.

Jeśli lekarz nie zalecił inaczej, pierwsza wizyta kontrolna po założeniu protezy powinna się odbyć w ciągu jednego lub dwóch dni od osadzenia konstrukcji. Oczywiście jeśli wystąpi bolesność lub dyskomfort, pacjent w gabinecie stomatologa protetyka powinien znaleźć się jeszcze wcześniej. Protezę, która jest niewygodna, trzeba założyć przynajmniej na kilka godzin przed wizytą. To konieczne, by lekarz – na podstawie powstałych na błonie śluzowej podrażnień – mógł jeszcze raz dopasować uzupełnienie protetyczne do potrzeb pacjenta.

Jak wygląda leczenie protetyczne?

Leczenie protetyczne nie sprowadza się jedynie do założenia protezy na zęby. Jest to często długotrwały proces, którego początek wyznacza pierwsza wizyta u lekarza protetyka. Stomatolog przeprowadza wówczas badanie podmiotowe (wywiad lekarski) i przedmiotowe (przegląd jamy ustnej). Kiedy dentysta rozpozna sytuację pacjenta i jego oczekiwania, zleca szereg badań klinicznych (np. zdjęcia pantomograficzne), bez których niemożliwe jest rozpoczęcie leczenia. Następnie przygotowuje jamę ustną do działań z zakresu protetyki stomatologicznej, czyli chirurgicznie usuwa lub odtwarza tkanki, które mogą utrudnić leczenie, uzupełnia ubytki próchnicowe, oczyszcza zęby z kamienia.

protetyka warszawa

Dopiero na tym etapie lekarz protetyk może przystąpić do odbudowy uzębienia za pomocą takich rozwiązań jak licówki, korony, wkłady koronowo-korzeniowe, mosty i protezy zębowe. Po wyborze odpowiedniej metody następuje pobranie wycisków, które stanowią podstawę do wykonania uzupełnień w pracowni protetycznej. Każdy rodzaj protezy wymaga zastosowania nieco innej ścieżki leczenia.

Protezy zębowe – rodzaje rozwiązań protetycznych

Mnogość rozwiązań stosowanych w protetyce dentystycznej otwiera przed pacjentami wiele możliwości odbudowy uzębienia. Nowoczesne protezy zębowe całkowite mogą być wykonane zarówno z tradycyjnych materiałów akrylowych, jak i z giętkich materiałów termoplastycznych. Elastyczne protezy zębowe bez podniebienia ograniczają ryzyko powstania otarć i podrażnień, są lekkie i dyskretne. Należą do nich np. protezy acetalowe – częściowe i całkowite – które świetnie przylegają do błony śluzowej i mogą być idealnie dopasowane do koloru uzębienia pacjenta.

Takie cienkie protezy zębowe nie są jednak mocowane na stałe. Wśród stałych uzupełnień można znaleźć rozwiązania nieco solidniejsze, które służą pacjentom przez długie lata. Są to przede wszystkim korony – mocowane na zniszczonym zębie lub na wszczepionym implancie. Korony zaliczają się do protez zębowych częściowych, podobnie jak mosty protetyczne, licówki, wkłady koronowo-korzeniowe oraz protezy zębowe zatrzaskowe o konstrukcji szkieletowej. W naszej przychodni wszystkie prace wykonywane są z zastosowaniem łuku twarzowego i artykulatorów.

Protetyka stomatologiczna – cennik usług w Dorodent

W centrum Dorodent cena protezy zębowej jest uzgadniana z pacjentem indywidualnie, na podstawie wybranej przez niego metody leczenia protetycznego. Orientacyjny cennik znajduje się w odrębnej zakładce.

Kontakt

Adres

ul. A Mickiewicza 76,
01-650 Warszawa

Czynne

ponidziałek - piątek: 9.00 - 20.00

Telefony

Tel.FAX: (+22) 833-27-28
Tel. kom.: 790 833 093
Tel. do szlabanu: 789 342 531
Email: (kliknij aby odkryć)

HONORUJEMY PŁATNOŚCI KARTAMI KREDYTOWYMI I GOTÓWKĄ. Sprawdź jak najlepiej dojechać w serwisie jakdojade.pl. Posiadamy własny monitorowany parking. Wjazd na parking streżony jest za szlabanem.


    Administratorem Państwa danych jest DORODENT Spółka Cywilna Dorota Suchożebrska Krzysztof Suchożebrski z siedzibą 01-650 Warszawa ul. Mickiewicza 76. Państwa dane osobowe są przechowywane w Przychodni Stomoatologiczno-Protetycznej DORODENT ul. Mickiewicza 76 01-650 Warszawa. Kontakt z administratorem danych jest możliwy pod podanym adresem e-mail lub pisemnie na adres siedziby firmy administratora.