https://www.facebook.com/Dorodent https://www.mediraty.pl/formularz/index.php
ul. A Mickiewicza 76,
01-650 Warszawa

Leczenie bruksizmu (zgrzytania zębami)

Wiele osób dowiaduje się o bruksizmie przypadkiem, podczas wizyty u stomatologa. Zgrzytanie zębami często odbywa się nieświadomie. To zaburzenie o charakterze nawykowym, które sukcesywnie niszczy zęby, osłabia narząd żucia, wywołuje bóle głowy i inne uciążliwe dolegliwości. Bruksizm można leczyć. Nasi specjaliści wiedzą, jak to zrobić.

Zgrzytasz zębami? Nie bagatelizuj objawów bruksizmu

Jeśli Twoi bliscy mówią, że przez sen zgrzytasz zębami albo masz wrażenie, że zaciskasz zęby na tle nerwowym, najprawdopodobniej zmagasz się z bruksizmem. To zaburzenie, które polega na niekontrolowanym tarciu zębami żuchwy o zęby szczęki, co odbija się na całym organizmie. Powoduje patologiczne ścieranie się zębów, ból mięśni twarzy, migrenę, ale też bardziej odległe powikłania, jak np. bóle kręgosłupa.

Objawy bruksizmu nasilają się w czasie. Na szczęście istnieją sposoby, aby temu zapobiec. Właściwe leczenie przynosi dobre wyniki. Pozwala poprawić stan uzębienia i pokonać wszystkie dolegliwości. Jednak, aby tak się stało, należy wykonać pierwszy krok i umówić do specjalisty, który rozpozna problem i zaproponuje właściwe rozwiązanie.

Rozpocznij leczenie bruksizmu w Dorodent

W Przychodni Dorodent wiemy, jak rozpoznawać i leczyć bruksizm. Nasz zespół tworzą doświadczeni specjaliści – stomatolodzy, ortodonci, protetycy, fiozjoterapeuci, którzy zapewnią Ci kompleksowe leczenie i troskliwą opiekę.

  • Wykonujemy zabiegi, zachowując wysoki standard i jakość obsługi.
  • Postępujemy zgodnie z najnowszymi rekomendacjami medycznymi.
  • W naszej pracowni protetycznej przygotowujemy szyny relaksacyjne, które rozluźniają napięcie aparatu żuchwy i zapobiegają zgrzytaniu zębami.
  • Doradzamy najlepsze metody leczenia bruksizmu, które wzajemnie się uzupełniają, przynosząc wyraźną poprawę.

bruksizm warszawa

Czym jest bruksizm?

Nazwa „bruksizm” wywodzi się z greckiego słowa „brugmos”, które oznacza „miażdżenie zębów”. To zaburzenie określane mianem parafunkcji zwarciowej. Polega na mimowolnej aktywności żuchwy i mięśni żucia, co powoduje niszczenie zębów oraz inne powikłania. Bruksizm jest stanem nawykowym. Może występować świadomie lub nieświadomie.

  • Bruksizm świadomy obserwuje się w czasie czuwania i polega przede wszystkim na zgrzytaniu zębami.
  • Bruksizm nieświadomy najczęściej ma postać zaciskania zębów, co zauważa się w fazie snu głębokiego.

Dlaczego zgrzytamy zębami?

Przyczyny bruksizmu nie są do końca poznane. Uważa się, że zgrzytanie zębami ma związek z aktywnością układu nerwowego i czynnikami psychogennymi. Potwierdzają to badania na grupie pacjentów z bruksizmem, u których zaobserwowano wyższe stężenie katecholamin niż u osób bez bruksizmu z grupy kontrolnej. Katecholaminy to m.in. adrenalina, noradrenalina i dopamina – neuroprzekaźniki odgrywające kluczową rolę w mechanizmie powstawania stresu.

Zdaniem naukowców, bruksizm ma nie tylko podłoże emocjonalne, lecz również genetyczne. Wiele osób, które nieświadomie zgrzytają zębami w nocy, przyznaje, że ktoś z bliskiej rodziny doświadcza tego samego problemu. Ponadto naukowcy zauważają związek pomiędzy występowaniem bruksizmu a paleniem tytoniu, nadużywaniem alkoholu i kofeiny, przyjmowaniem narkotyków. Do czynników sprzyjających rozwojowi tego zaburzenia zalicza się również niektóre choroby (np. choroba Parkinsona, depresja, schizofrenia) oraz leki, wpływające na ośrodkowy układ nerwowy (OUN).

Możliwe przyczyny bruksizmu idiopatycznego (o nieznanej przyczynie):

  • uwarunkowania genetyczne,
  • silny, przewlekły stres,
  • niepokój, lęki, fobie (w tym dentofobia),
  • nałóg tytoniowy, alkoholowy, narkotykowy,
  • nadużywanie kofeiny,
  • wady zgryzu,
  • problematyczna anatomia zgryzu,
  • przeszkody w jamie ustnej,
  • choroby układu oddechowego (zwłaszcza bezdech senny i inne stany wpływające na OUN).

Przyczyny bruksizmu wtórnego:

  • niektóre leki,
  • uszkodzenia mózgu,
  • zaburzenia neurologiczne,
  • choroby psychiczne.

Jak rozpoznać bruksizm?

Wczesne wykrycie zaburzenia jest kluczem do jego skutecznego wyleczenia, jednak rozpoznanie bruksizmu nastręcza trudności. Zdecydowana większość osób z bruksizmem zgrzyta zębami nieświadomie, dlatego nie ma pojęcia o problemie i nie szuka pomocy. To sprawia, że zaburzenie postępuje, przynosi nasilone objawy i powikłania.

Długotrwały bruksizm powoduje:

  • ścieranie się szkliwa, co zwiększa podatność zębów na kruszenie się i łamanie,
  • obciążenie tkanek twardych zębów, sprzyjające rozwojowi ubytków przydziąsłowych,
  • wzmożone napięcie mięśni żuchwy, które prowadzi do ich przerostu i rozbudowania dolnej części twarz (tzw. kwadratowa szczęka).

Skutki nieleczonego bruksizmu nie ograniczają się do narządu żucia. Zalicza się do nich napięciowe bóle głowy, bóle za uszami (w okolicy stawu żuchwowo-skroniowego), napięcie mięśni karku, bóle kręgosłupa, drętwienie kończyn, zaburzenia w narządzie wzroku i słuchu, problemy z oddychaniem, przewlekłe zmęczenie, wyczerpanie organizmu, bezsenność.

Pytania o te dolegliwości oraz subiektywne odczucia pacjenta powinny pojawić się w wywiadzie medycznym. To ważny element diagnostyki bruksizmu. Kolejnym istotnym punktem jest ocena stanu uzębienia i jamy ustnej. Patologiczne starcie zębów, ubytki klinowe, zanik przyzębia, nadmierne krwawienie dziąseł, tkliwość palpacyjna mięśni, ograniczona ruchomość żuchwy – to objawy, które pozwalają rozpoznać bruksizm. Przed postawieniem diagnozy konieczne jest wykluczenie innych chorób, przynoszących podobne objawy, jak padaczka, tiki, połowiczy kurcz twarzy, pląsawica Huntingtona.

Oprócz badań ankietowych i fizycznych, na drodze diagnostyki bruksizmu korzysta się z innych metod: elektromiografii (obrazującej czynność elektryczną mięśni i nerwów obwodowych) oraz polisomnografii z nagraniami audio i video (to badanie czynności ludzkiego organizmu podczas snu).

Jak leczyć bruksizm?

Bruksizm jest problemem wieloczynnikowym i bardzo złożonym. To zaburzenie, na które wciąż nie wynaleziono skutecznego leku przyczynowego. Mimo to wyraźną poprawę przynosi odpowiednio dobrane postępowanie zachowawcze.

Poprawa stanu uzębienia

Leczenie bruksizmu zaczyna się od poprawy warunków zgryzowych. Na tym etapie wykonuje się m.in. korektę wypełnień, usunięcie urazów zgryzowych, odciążenie zębów oraz inne zabiegi stomatologiczne i ortodontyczne. Kolejnym krokiem jest zastosowanie szyn nagryzowych.

Szyny relaksacyjne

Szyny nagryzowe, nazywane też relaksacyjnymi, to specjalne nakładki idealnie dopasowane do uzębienia. Są przygotowywane w pracowni protetycznej na podstawie wcześniej pobranego wycisku stomatologicznego. Szyny relaksacyjne stabilizują ułożenie żuchwy, chronią tkanki, rozluźniają mięśnie żucia i odciążają staw żuchwowo-skroniowy. Ich systematyczne noszenie pozwala skutecznie wyciszyć objawy bruksizmu.

Toksyna botulinowa

Do metod wspomagających zalicza się również leczenie bruksizmu botoksem. To preparat medyczny, którego składnikiem aktywnym jest toksyna botulinowa typu A. Jej działanie polega na blokowaniu uwalniania acetylocholiny, neuroprzekaźnika odpowiadającego za kurczliwość mięśni. Zastosowanie botoksu pozwala znieść napięcie mięśnia żwacza i zahamować odruch zgrzytania zębami, a ponadto złagodzić rysy dolnych części twarzy i subtelnie wygładzić skórę. Efekty utrzymują się około 6 miesięcy, ale zabieg można wielokrotnie powtarzać.

Fizjoterapia

Fizjoterapia stomatologiczna dysponuje wieloma zabiegami poprawiającymi wyniki leczenia bruksizmu. Zalicza się do nich relaksacje, masaże tkanek głębokich oraz inne techniki rozluźniające nadmiernie napięte mięśnie. Oprócz tego stosuje się również mobilizację uciskową, aktywne rozluźnianie, uwalnianie pozycyjne. Fizjoterapeuta dostosowuje zabiegi indywidualnie do każdego pacjenta, zalecając przy tym ćwiczenia do wykonywania w domu.

zgrzytanie zębami warszawa

Czy można wyleczyć się na jednej wizycie?

Leczenie bruksizmu jest złożone i wieloetapowe. Wymaga wnikliwej diagnostyki i kompleksowego leczenia, bazującego na zabiegach stomatologicznych i ortodontycznych, połączonych z fizjoterapią. Niekiedy zalecane są farmaceutyki, czasem niezbędna jest też pomoc psychologa. Terapia behawioralna pozwala zmienić styl życia i wyeliminować szkodliwe nawyki. Dużą poprawę może przynieść zastosowanie biofeedbacku.

Zawsze warto też wspierać się technikami relaksacyjnymi. Marsz, czytanie, słuchanie muzyki to proste sposoby na złagodzenie stresu i jego negatywnego wpływu na cały organizm.

Jak widać możliwości leczenia bruksizmu jest wiele. Najważniejsze, to móc z nich skorzystać. Dlatego, jeśli wydaje Ci się, że zgrzytasz zębami albo masz inne problemy stomatologiczne, zapraszamy na konsultacje do naszych specjalistów.

Oferujemy kompleksową diagnostykę i leczenie bruksizmu w Warszawie.

Kontakt

Jesteśmy na granicy Żoliborza i Bielan

ul. A Mickiewicza 76,
01-650 Warszawa

Czynne

poniedziałek - piątek: 9.00 - 20.00

Telefony

Tel.FAX: (+22) 833-27-28
Tel. kom.: 790 833 093
Tel. do szlabanu: 789 342 531
Email: (kliknij aby odkryć)

HONORUJEMY PŁATNOŚCI KARTAMI KREDYTOWYMI I GOTÓWKĄ. Sprawdź jak najlepiej dojechać w serwisie jakdojade.pl. Posiadamy własny monitorowany parking. Wjazd na parking streżony jest za szlabanem.






    Administratorem Państwa danych jest DORODENT Spółka Cywilna Dorota Suchożebrska Krzysztof Suchożebrski z siedzibą 01-650 Warszawa ul. Mickiewicza 76. Państwa dane osobowe są przechowywane w Przychodni Stomoatologiczno-Protetycznej DORODENT ul. Mickiewicza 76 01-650 Warszawa. Kontakt z administratorem danych jest możliwy pod podanym adresem e-mail lub pisemnie na adres siedziby firmy administratora.