Koferdam, czyli bezpieczne leczenie

Koferdam to arkusz gumy używany w celu odizolowania zęba lub zębów podczas zabiegów dentystycznych. W arkuszu tym za pomocą dziurkacza wycina się otwór w miejscu leczonego zęba, a jego utrzymanie na zębie zapewnia odpowiednio dobrana do kształtu i wielkości zęba klamra.

Dzięki koferdamowi zabezpieczamy pacjenta przed przypadkowym połknięciem narzędzia, zakażeniem zabiegowym czy podrażnieniami błony śluzowej. Koferdam znacznie skraca czas wykonania zabiegu – nie ma potrzeby ciągłej wymiany wałeczków z ligniny.

Koferdam jest niezbędny w trakcie leczenia kanałowego, ale obecnie znajduje także zastosowanie w trakcie leczenia zachowawczego, protetycznego, czy też podczas zabiegów z zakresu profilaktyki lub stomatologii estetyczne. Ułatwia pracę stomatologa, ale przede wszystkim zapewnia większą dokładność i skuteczność oraz lepsze rezultaty podczas leczenia.

Zalety koferdamu:

  • Zabezpiecza leczone zęby przed dostępem śliny,
  • Skraca i usprawnia zabieg – nie ma potrzeby ciągłej wymiany wałeczków z ligniny,
  • Zabezpiecza pacjenta i lekarza przed zakażeniem zabiegowym,
  • Zabezpiecza pacjenta przed przypadkową aspiracją (połknięciem lub dostaniem się do dróg oddechowych) narzędzia,
  • Chroni błonę śluzową przed podrażnieniem przez substancje chemiczne używane w trakcie zabiegu,
  • Zabezpiecza błonę śluzową przed zranieniem wiertłem,
  • Zapewnia ochronę lusterka przed parowaniem,
  • Poprawia widoczność poprzez odsunięcie policzków i języka,

Kiedy stosujemy koferdam?

Jest on niezbędny w trakcie leczenia kanałowego, ale obecnie znajduje także zastosowanie w trakcie leczenia zachowawczego, protetycznego, czy też podczas zabiegów z zakresu profilaktyki lub stomatologii estetycznej

Czytaj także: leczenie kanałowe

Jak wygląda i z czego wykonany jest koferdam?

Najczęściej stosowane są gumy lateksowe, jednak u pacjentów uczulonych na lateks stosuje się gumy silikonowe. Wyróżniamy różne grubości gumy (cienki, średni, gruby, bardzo gruby), im koferdam cieńszy, tym łatwiej się go zakłada, ale łatwiej ulega rozdarciu i mniej uszczelnia niż grubszy. Guma dostępna jest w różnych kolorach (jasny, ciemny, zielony, niebieski, fioletowy). Koferdam występuje w gotowych kwadratowych arkuszach lub w rolce do samodzielnego przycinania. Podsumowując, koferdam ułatwia pracę stomatologa, ale przede wszystkim zapewnia większą dokładność i skuteczność oraz lepsze rezultaty podczas leczenia.