https://www.facebook.com/Dorodent https://www.mediraty.pl/formularz/index.php
ul. A Mickiewicza 76,
01-650 Warszawa

Kiedy z dzieckiem do dentysty?

dziecko, a dentysta

Kiedy z dzieckiem do dentysty?

Wielu rodziców zastanawia się, czy warto leczyć zęby mleczne, skoro wkrótce wypadną, zastąpione przez zęby stałe. Odpowiedź brzmi: tak. Ich stan ma wpływ na zdrowie organizmu oraz samopoczucie dziecka. Zęby mleczne odgrywają też ważną rolę w kształtowaniu się zębów stałych, a także uczestniczą w rozwoju kości i mięśni twarzy. Jednak nie warto zwlekać z pierwszą wizytą do czasu pojawienia się widocznych ubytków. Kiedy zatem jest najlepszy czas, by zgłosić dziecko do dentysty?

Kiedy pierwsza wizyta u dentysty?

Warto zacząć jak najszybciej. Pierwsza wizyta dziecka u dentysty powinna się odbyć już około drugiego roku życia. Najlepiej, zanim pojawi się ból, próchnica lub inne ubytki. Jest to niezwykle istotne, by dziecko kojarzyło gabinet stomatologiczny z przyjemnym miejscem, do którego można chodzić z radością. Dzięki temu rodzice mogą uniknąć krzyku i płaczu, a także niechęci do kolejnych wizyt. Jeśli wszystko jest w porządku, kolejne wizyty kontrolne powinny odbywać się co pół roku. Pozwoli to dziecku oswoić się z gabinetem, a tym samym nawet polubić regularne wizyty u miłej pani doktor.

Co zrobić, by dziecko się nie bało?

Duże znaczenie ma nastawienie rodziców. Wiele dorosłych osób ma negatywne wspomnienia ze swoich wizyt u dentysty w dzieciństwie. Otwieranie na siłę ust, przytrzymywanie w fotelu czy krzyk są obecnie niedopuszczalne w gabinetach stomatologicznych. Wizyta przeprowadzana jest przez pedodontę, czyli stomatologa dziecięcego i przebiega w spokojnej atmosferze, pełnej zrozumienia dla małego pacjenta. Dostępne są również bezpieczne środki znieczulające, które pozwolą przejść przez wizytę bez bólu. Jednak lęk rodzica, choć niezrozumiały dla dziecka, może mu się udzielać. Niedopuszczalne jest również straszenie malucha leczeniem zębów, zastrzykami czy wizytą u dentysty. Lepiej uniknąć też niemiłych skojarzeń poprzez używanie słów, o negatywnym wydźwięku. Opowiadając dziecku o wizycie u stomatologa warto skupić się na pozytywnych określeniach i efektach, co pozwoli maluchowi poczuć się pewniej w nowej dla niego sytuacji.

Najlepszym rozwiązaniem jest zgłoszenie się na pierwszą wizytę adaptacyjną jak najszybciej. Przebiega ona w miłej i przyjemnej atmosferze. Dziecko uczy się podczas niej, jak dbać o swoje ząbki, żeby jak najdłużej były silne, białe i zdrowe.

kiedy z dzieckiem do dentysty

Jak wygląda wizyta adaptacyjna?

W gabinecie stomatologicznym Dorodent zalecamy wizytę adaptacyjną, przeprowadzaną w trzech krokach, dzięki czemu nasi mali pacjenci mają czas oswoić się z gabinetem i dentystą.

Krok 1

To wizyta o charakterze poznawczym, której głównym celem jest zapoznanie malucha z nowym otoczeniem. Dziecko razem z rodzicem spędzają czas w poczekalni, gdzie mogą się wspólnie bawić i obserwować innych małych pacjentów. Następnie smyk bawi się w specjalnie przygotowany kąciku zabaw dla najmłodszych, a rodzice prowadzą ze specjalistą rozmowę, podczas której otrzymują instrukcję, jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty. Takie spotkanie jest bezpłatne i odbywa się w godzinach pracy pedodonty. Należy się na nie wcześniej umówić.

Krok 2

Drugi krok to już wizyta u dentysty w gabinecie. Dziecko ma czas na poznanie stomatologa oraz wyposażenia gabinetu. To spotkanie pełne śmiechu i zabawy. Maluch ma możliwość pojeździć na fotelu w górę i w dół, a także dowiaduje się, jak działają końcówki stomatologiczne. Za pomocą lusterka i kamery wewnątrzustnej są oglądane również ząbki małego pacjenta. Czas trwania takiego spotkania to ok. 15 minut. Jest to wizyta odpłatna, na którą należy się wcześniej zapisać.

Krok 3

Dopiero w trzecim kroku przeprowadzamy pełną wizytę adaptacyjną, która trwa około 30 minut. W jej trakcie lekarz stomatolog ocenia stan ząbków dziecka, wyznacza plan leczenia oraz uczy profilaktyki przeciwpróchnicowej. Maluch uczy się poprawnej techniki mycia ząbków, a rodzice podczas rozmowy z dietetykiem poznają prawidłowe nawyki higieniczne i żywieniowe. Wizyta adaptacyjna wymaga wcześniejszej rezerwacji i jest również odpłatna.

Cena – dentysta dla dzieci

Wizyta adaptacyjna może wydawać się niektórym zbędna, jednak to świetny sposób na oswojenie dziecka z wizytą u dentysty. Pozwala uniknąć lęku w przyszłości, gdy wymagane będzie włączenie leczenia. Dziecko u dentysty będzie czuło się pewniej i odważniej podda się wszelkim zabiegom stomatologicznym, jakie będą musiały być przeprowadzone. Wizyta adaptacyjna, zgodnie z cennikiem w Dorodent kosztuje 90 zł. Wystarczy się na nią wcześniej umówić telefoniczne, za pośrednictwem naszej strony internetowej lub bezpośrednio w rejestracji.

 

Kontakt

Adres

ul. A Mickiewicza 76,
01-650 Warszawa

Czynne

ponidziałek - piątek: 9.00 - 20.00

Telefony

Tel.FAX: (+22) 833-27-28
Tel. kom.: 790 833 093
Email: (kliknij aby odkryć)

HONORUJEMY PŁATNOŚCI KARTAMI KREDYTOWYMI I GOTÓWKĄ. Sprawdź jak najlepiej dojechać w serwisie jakdojade.pl. Posiadamy własny monitorowany parking. Wjazd na parking streżony jest za szlabanem.


    Administratorem Państwa danych jest DORODENT Spółka Cywilna Dorota Suchożebrska Krzysztof Suchożebrski z siedzibą 01-650 Warszawa ul. Mickiewicza 76. Państwa dane osobowe są przechowywane w Przychodni Stomoatologiczno-Protetycznej DORODENT ul. Mickiewicza 76 01-650 Warszawa. Kontakt z administratorem danych jest możliwy pod podanym adresem e-mail lub pisemnie na adres siedziby firmy administratora.