Zalecenia dla pacjentów po ekstrakcji zęba

Ekstrakcja zęba, czyli jego całkowite usunięcie z jamy ustnej jest rozwiązaniem ostatecznym. Najczęściej znajduje zastosowanie w przypadku zębów, które są już całkowicie zniszczone i nie da się ich uratować. W niektórych wypadkach ekstrakcja zębów następuje także ze wskazań ortodontycznych lub protetycznych. Warto wiedzieć, jak postępować po ekstrakcji zęba.

 

Bezpośrednio po ekstrakcji

Ekstrakcja zęba to zabieg wykonywany przez stomatologa, polegający na wyrwaniu zęba wraz z korzeniem. W niektórych przypadkach konieczna będzie ingerencja chirurga stomatologicznego, zwłaszcza jeżeli ząb jest ukruszony lub jego korzenie mają nietypową budowę. Wyrywanie zęba przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym.

Po wyrwaniu zęba na ranę zostaje przyłożony tampon, który należy trzymać zaciśnięty około trzydziestu minut. Przez dwie godziny po zabiegu nie można nic jeść ani pić. Dodatkowo po upływie dwóch godzin od ekstrakcji należy pamiętać o tym, by napoje były chłodne (nie zimne ani gorące), zaś potrawy powinny mieć papkowatą strukturę lub być miękkie. Ich temperatura też nie powinna być zbyt wysoka ani zbyt niska. Bezpośrednio po ekstrakcji nie należy także płukać jamy ustnej, nie wolno pić przez słomkę ani palić papierosów. Unikać należy zwiększonego wysiłku fizycznego.

 

Gdy boli…

W przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych należy zażyć środek przeciwbólowy dostępny bez recepty, na przykład zawierający paracetamol lub ibuprofen. Aspiryna jest niezalecana. Można także zewnętrznie przyłożyć chłodny okład. W przypadku dużego nasilenia bólu lub wystąpienia mocnego krwawienia, należy skontaktować się ze stomatologiem. Ślina może być podbarwiona krwią nawet do doby po przeprowadzeniu ekstrakcji.