Szczotkowanie to nie wszystko

 

Higiena jamy ustnej u wielu Polaków nadal kuleje. Wielu naszych rodaków nie ma nawet szczoteczki do zębów, choć nie jest to duży wydatek. Z kolei nawet osoby dbające o higienę jamy ustnej nie wiedzą, że szczotkowanie to nie wszystko.

Zaprzyjaźnij się z nitką dentystyczną

Dzieci w szkołach i przedszkolach są uczone techniki prawidłowego szczotkowania zębów i na tym koniec. Jeżeli zaś rodzice nie używają nitki dentystycznej, to jak maluch ma wiedzieć, że jest to ważne dla zdrowia jego zębów. Nitkowanie przestrzeni międzyzębowych pozwala na usunięcie resztek pokarmów i bakterii z trudno dostępnych miejsc. Warto wykonywać je przynajmniej raz dziennie w czasie wieczornej toalety.

Nie zapominaj o czyszczeniu języka

Higiena jamy ustnej to nie tylko mycie i nitkowanie zębów, lecz także oczyszczanie języka z resztek pokarmów i bakterii. Dzięki temu ograniczymy namnażanie się bakterii i zmniejszymy ryzyko występowania próchnicy. Język można czyścić drugą stroną szczoteczki, jeżeli ma specjalną powierzchnię lub też specjalnym przyrządem do czyszczenia języka.

Stosuj płyn do płukania ust

Płyn do płukania ust stosujemy na zakończenie procesu czyszczenia zębów, aby wypłukać pozostałości i  bakterie. Warto jednak także w ciągu dnia przepłukać usta płynem do płukania, zwłaszcza jeżeli nie mamy możliwości umycia zębów.

Kompleksowa troska o higienę jamy ustnej zabiera nam trochę czasu, jednak jest opłacalna. Dzięki tym zabiegom próchnica w naszych zębach nie będzie się rozwijać, więc unikniemy borowania oraz innych zabiegów.