Przezroczysty aparat ortodontyczny Clear Aligner

W walce o prosty zgryz ortodonta może zaproponować pacjentowi wiele różnych rozwiązań, które pozwolą na skorygowanie wady. Jedną z nich, chętnie wybieraną zwłaszcza przez osoby dorosłe, jest metoda Clear Aligner.

Na czym polega metoda Clear Aligner?

Clear Aligner to metoda polegająca na skorygowaniu wady zgryzu przy użyciu przezroczystych nakładek na zęby. Zapewniają one komfort pacjenta, zarówno dlatego, iż noszenie ich jest bezbolesne, jak i dlatego, że dla osób postronnych są niewidoczne. Udało się to osiągnąć dzięki wykonaniu nakładek z biokompatybilnego, przezroczystego i gładkiego materiału. Nakładki można wyjmować, dzięki czemu łatwiej jest zadbać o higienę jamy ustnej oraz własny komfort.

Jak przebiega leczenie?

Na pierwszej wizycie ortodonta ocenia, czy wada zgryzu pacjenta jest do wyleczenia przy zastosowaniu tej metody. Warto zauważyć, że przy użyciu nakładek można skorygować takie wady jak diastemę, zgryz krzyżowy czy silne stłoczenie zębów.  Proces leczenia wady przebiega stopniowo, lecz w komfortowych dla pacjenta warunkach. Na pierwszej wizycie lekarz przybliży także czas trwania leczenia oraz kosztorys. Po pobraniu wycisku szczęki i żuchwy dla pacjenta przygotowywane są trzy przezroczyste nakładki – każda będzie noszona przez pacjenta przez tydzień. Kolejne wizyty kontrolne odbywają się co 3-4 tygodnie i za każdym razem pobierany jest wycisk w celu przygotowania kolejnych nakładek. Po okresie leczenia pacjent musi nosić jeszcze nakładki w celu stabilizacji zębów w nowej pozycji, jest to tak zwana retencja, trwająca dwukrotnie dłużej niż leczenie.

Dlaczego warto skorzystać z metody Clear Aligner?

Metoda ta cieszy się wśród pacjentów popularnością, ze względu na duży komfort leczenia, a także ze względu na to, że aparat nie jest widoczny tak jak tradycyjny aparat ortodontyczny z charakterystycznymi drucikami i zamkami.