Prosty uśmiech dziecka dzięki aparatom wyjmowanym
Aparaty ortodontyczne kojarzą nam się głównie z metalowymi drucikami zamocowanymi na zębach na stałe. Tymczasem w ortodoncji stosuje się również aparaty wyjmowane. Jedne z nich stosuje się u dzieci, aby wyleczyć wady zgryzu na wczesnym etapie, gdy rosną jeszcze kości szczęk. Uzyskujemy wówczas trwalszy efekt leczenia, nie są potrzebne ekstrakcje zębów stałych oraz zapobiegamy pojawieniu się szkodliwych następstw wadliwie ustawionych zębów. Drugi zaś typ to aparaty w formie przezroczystych nakładek na zęby, które stosuje się u osób dorosłych do korygowania niewielkich wad zgryzu. W dzisiejszym artykule skupimy się na aparatach ruchomych, używanych u dzieci.
Kiedy z dzieckiem do ortodonty?
Na wizytę u ortodonty rodzice decydują się najczęściej wtedy, gdy zauważą nieprawidłowe ułożenie zębów lub wtedy, gdy skieruje ich stomatolog. Pierwsza wizyta będzie miała na celu sprawdzenie warunków zgryzowych dziecka. Jeżeli ortodonta zauważy problemy, może zalecić ponowną kontrolę bądź też wdrożyć leczenie.
Jakie objawy wymagają pilnej wizyty u ortodonty?
Na pilną konsultację powinno być zapisane dziecko, którego dotyczy jeden z poniższych objawów:
- zbyt szybka utrata zębów mlecznych – należy jak najszybciej po usunięciu zęba mlecznego wykonać utrzymywacz przestrzeni, który zabezpieczy przed utratą miejsca dla zębów stałych.
- asymetria twarzy – może być skutkiem asymetrycznego wzrostu kości
- linia pomiędzy jedynkami górnymi i dolnymi nie pokrywa się – może to być efekt przesunięć zębowych, które uniemożliwiają złączenie zębów w prawidłowej pozycji, wymusza to nieprawidłową pozycję żuchwy, obciąża staw skroniowo-żuchwowy oraz powoduje niesymetryczny wzrost żuchwy.
- nieprawidłowe zachodzenie górnych i dolnych zębów bocznych – w zgryzie prawidłowym górne zęby zawsze są bardziej na zewnątrz w stosunku do zębów dolnych. Sytuacja odwrotna nazywana jest zgryzem krzyżowym. Ważne, aby leczyć ją jak najszybciej. Wyleczona na wczesnym etapie nie powraca. Im później jest leczona, tym większe jest ryzyko nawrotu.
- zęby dolne przednie ustawione przed górnymi przednimi – wynik nieprawidłowego pochylenia / ustawienia zębów (wdrożenie leczenia na etapie wyrzynania zębów bardzo skraca czas leczenia) lub nieprawidłowego wzrostu kości. Do różnicowania podczas konsultacji.
Objawy i zachowania, które sugerują konieczność konsultacji ortodontycznej:
- stłoczenia zębów, nachodzenie zębów stojących obok na siebie
- oddychanie przez usta
- ssanie palca/smoczka(powyżej 2 roku życia) lub obgryzanie paznokci,
- wada wymowy,
- zgryz otwarty, czyli brak kontaktu pomiędzy zębami górnymi a dolnymi podczas zaciskania pozostałych zębów – może dotyczyć zębów przednich lub bocznych
- protruzja – zbyt duża przestrzeń w poziomie pomiędzy zębami górnymi i dolnymi przednimi, gdy są złączone
- cofnięta lub wystająca broda dziecka.
Objawy te mogą świadczyć o problemach ze zgryzem i powinny być skonsultowane z ortodontą. Nie każdy z tych objawów może wymagać leczenia ortodontycznego, jednak kontrola jest zalecana.
Leczenie ortodontyczne aparatami ruchomymi
W leczeniu ortodontycznym dzieci, u których nie pojawiły się jeszcze wszystkie zęby stałe, stosuje się aparatu ruchome. Ortodonta po zbadaniu stanu jamy ustnej pacjenta pobiera wycisk i przygotowany zostaje specjalny aparat ortodontyczny, który nosi się w nocy, czasem potrzebne jest również noszenie aparatu przez kilka godzin w dzień, wskazania zależą od rodzaju leczonej wady zgryzu.
Warto pamiętać o tym, że wady zgryzu to nie tylko defekt estetyczny, ale także przeszkoda w prawidłowym mówieniu czy gryzieniu oraz zwiększone ryzyko próchnicy. Dlatego przy najmniejszych wątpliwościach odnośnie zgryzu dziecka warto skonsultować się z ortodontą.
W przychodni Dorodent w Warszawie ortodoncją u dzieci zajmuje się dr Iwona Warcaba.