Nitkowanie zębów – ważne, ale zaniedbywane

Wielokrotnie poruszaliśmy już temat prawidłowej higieny jamy ustnej. Podstawą zdrowia zębów jest ich szczotkowanie, jednak bez oczyszczenia przestrzeni międzyzębowych nie będzie ono tak skuteczne, jak byśmy chcieli.

Dlaczego warto używać nitki dentystycznej?

Nitka dentystyczna, powinna być podstawowym sprzętem – obok szczoteczki – służącym do pielęgnacji zębów. Dzięki nitce szybko i skutecznie oczyścimy przestrzenie międzyzębowe z resztek pokarmów oraz bakterii, które tam bytują. Warto używać nitki dentystycznej przynajmniej raz dziennie, jednak osoby, które często borykają się z problemem resztek jedzenia utykających pomiędzy zębami, powinny mieć ją przy sobie zawsze. Nie powinno się bowiem wyciągać resztek, wydłubując je wykałaczką czy paznokciami. Nitka dentystyczna jest mała, dlatego zmieści się nawet w niewielkiej kobiecej torebce.

Jak używać nitki?

Stosowanie nitki dentystycznej powinno się rozpocząć około 10 roku życia. Choć prawidłowa technika nitkowania zębów nie jest trudna, to jednak wielu dorosłych stwierdza, że nie używa nitki, bo nie wie, jak to robić. Przede wszystkim należy urwać około 50-centymetrowy kawałek nitki dentystycznej, a następnie owinąć go wokół palców wskazujących dłoni. Następnie wkładamy nitkę do przestrzeni międzyzębowej i omiatamy ząb z każdej strony. Po wyczyszczeniu jednej przestrzeni przechodzimy do kolejnej, używając nowego fragmentu nitki dentystycznej, odwiniętego z palców. Jeżeli stosowanie nitki sprawia ci trudność, wówczas stomatolog może udzielić ci instruktażu. Możesz także poszukać filmików na youtubie, które pokazują, jak to robić.