Kilka porad, związanych z myciem zębów

1. Miękka szczoteczka zamiast twardej

Szczotkowanie zębów ma na celu przede wszystkim usunięcie płytki nazębnej, która zaczyna się tworzyć w ciągu kilku godzin po zjedzeniu pokarmów. Jednak warto pamiętać o tym, że szkliwo zębów jest delikatne i w przypadku mocnego szorowania może zostać uszkodzone. Dlatego stomatolog zazwyczaj rekomenduje stosowanie miękkich szczoteczek do zębów, które delikatnie, ale skutecznie wymiatają płytkę nazębną oraz resztki jedzenia.

2. Zmień technikę szczotkowania

Czy szczotkujesz zęby, zataczając szczoteczką kółeczka? Jeżeli tak, to warto zmienić metodę szczotkowania. Metoda okrężna jest właściwa dla dzieci i dla osób, które mają problem z wykonywaniem czynności szczotkowania. Dla dobra naszych zębów warto zmienić metodą na inną, na przykład metodę roll, która polega na wymiataniu zęba od dziąsła ku górze. Dobrze sprawdzi się również metoda Stillmanna, która podobna jest do roll, jednak dodatkowo wykonuje się ruchy wibrujące dla lepszej dokładności. Warto poprosić swojego stomatologa o instruktaż lub poszukać filmów w internecie, obrazujących te metody.

3. Pamiętaj o higienie języka

Często nasza higiena jamy ustnej kończy się na wyszczotkowaniu zębów. Zapominamy o nitkowaniu, płukaniu jamy ustnej i czyszczeniu języka. Tymczasem są to ważne elementy! Jeżeli nie wyczyścimy języka w czasie mycia zębów, to już po chwili bakterie z powrotem bytują na naszych zębach.

4. Wymiana szczoteczki i inne nawyki

Czy wiesz, że szczoteczkę powinno się wymieniać co 2-3 miesiące oraz po każdej infekcji jamy ustnej czy górnych dróg oddechowych? Raz w tygodniu nie zaszkodzi jej wyparzenie we wrzątku. Szczoteczkę trzeba wymienić także wtedy, gdy zauważymy, że jej włosie zmieniło kształt.

Przy zachowaniu tych kilku prostych zasad nasz wysiłek, związany z higieną jamy ustnej będzie skuteczny.