dziecko ze szczoteczką

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Regularne mycie zębów jest najlepszą profilaktyką przeciw próchnicy. Ważne jest więc, by regularnie myć zęby. O ile osobom dorosłym nie trzeba o tym fakcie przypominać, o tyle dzieci często buntują się przeciwko wykonywaniu tej czynności. Jak więc można zachęcić malucha, by dbał o zęby?

Wpajaj nawyki od wczesnego dzieciństwa

Zarówno złe, jak i dobre nawyki kształtują się już w dzieciństwie, dlatego ważne jest, by od najmłodszych lat przyzwyczajać dziecko do mycia zębów. Rodzic powinien to robić od razu, gdy pojawią się pierwsze zęby mleczne. Kiedy maluch sam może już utrzymać szczoteczkę, wówczas powinien myć zęby samodzielnie, zaś rodzic powinien kontrolować poprawność wykonania tej czynności.

Dawaj dobry przykład

Dobry przykład rodzica jest najlepszym wzorem do naśladowania. Jeżeli Twoje dziecko będzie widziało, że ty też myjesz zęby, wówczas samo będzie robiło to chętniej. Mycie zębów możesz przekształcić w zabawę – w trakcie mycia zrobić konkurs na najśmieszniejszą minę czy wymyślać dziwne pozycje – na przykład mycie zębów w czasie stania na jednej nodze.

Pozwalaj dziecku wybierać

Dzieci chętniej myją zęby, jeżeli samodzielnie wybierają szczoteczkę i pastę. I choć różowa szczoteczka z Elsą z Krainy Lodu nie pasuje ci do wystroju łazienki, to jednak dziecko chętniej sięgnie po nią. Smak pasty także ma duże znaczenie, gdyż dzieci wolą raczej smaki łagodne, owocowe lub nawet neutralne. Dobrym pomysłem jest szczoteczka z timerem albo z melodyjką, gdyż pozwala na odmierzanie czasu mycia zębów. Jeżeli twoje dziecko woli zwykłą szczoteczkę, wówczas sprezentuj mu minutnik w ciekawym kształcie – można go kupić za parę groszy, a dzięki temu będziesz mieć pewność, że dziecko wystarczająco długo myje zęby.

Nagradzaj za mycie zębów

Jeżeli dziecko opornie podchodzi do kwestii mycia zębów, spróbuj zastosować tablicę motywacyjną z naklejkami. Za każde umycie zębów rano i wieczorem pozwól dziecku nakleić naklejkę z uśmiechem. Po całym tygodniu nagródź dziecko drobnym upominkiem lub wspólnym wyjściem na przykład do kina. Zadbaj o to, by nagrodą nie były słodycze!

Pamiętaj, że dziecko może łatwo zniechęcić się do mycia zębów, dlatego motywuj je, a nie strasz. Warto także tłumaczyć dziecku korzyści z mycia zębów, na przykład w czasie wspólnego czytania książeczek na ten temat czy oglądania filmów o ząbkach.