Niestety, często rodzicom wydaje się, że leczenie zębów mlecznych nie ma sensu, a naraża dziecko na niepotrzebny stres związany z wizytami u dentysty. To zdecydowanie nieprawda – leczenie zębów mlecznych jest bardzo ważne i ma wpływ na jakość i zdrowie zębów stałych.

Nieleczone zęby mleczne nie tylko sprawiają ból, ale wpływają na ogólne zdrowie organizmu. Brak leczenia zębów mlecznych może doprowadzić do konieczności ich usunięcia, a wczesna utrata tych zębów hamuje rozwój kości szczęki i żuchwy i może skutkować nieprawidłowym ustawieniem zębów stałych w przyszłości. Co więcej, braki w uzębieniu wpływają na zaburzenia mowy i hamują prawidłowy rozwój narządu żucia. Mogą również wpływać na niską samoocenę podczas kontaktów z rówieśnikami.

Nieleczone zęby mogą powodować różne choroby odogniskowe, w tym również choroby serca czy nerek. Warto zatem dbać o to, by problemy z zębami mlecznymi rozwiązywać szybko i skutecznie.

Niestety, czasem zaniedbania prowadzą do konieczności zastosowania leczenia kanałowego lub ekstrakcji zęba. Nawet w takiej sytuacji możemy jednak zapewnić młodym pacjentom maksimum komfortu.

Czytaj także: pedodoncja