Implanty zębowe

Implantologia jest jedną z dziedzin stomatologii, która dynamicznie się rozwija. Jeszcze do niedawna leczenie implantologiczne było długotrwałe. Obecnie zaś wszczepienia implantu i osadzenia na nich korony ceramicznej można dokonać nawet na jednej wizycie.

Czym są implanty zębowe?

Implanty zębowe to śruby wykonane z tytanu, które wszczepiane są w kość żuchwy lub szczęki. Tytan jest materiałem, który wykazuje największą zgodność z ludzkim ciałem i ulega procesowi osseointegracji. Implanty zastępują korzeń zęba. Można na nich osadzić pojedynczą koronę, most, a nawet protezę w przypadku braku większej ilości zębów.

Dlaczego ważne jest uzupełnianie braków zębowych?

Brak nawet jednego zęba ma wpływ na cały zgryz. Luka pomiędzy zębami może spowodować rozchwianie zębów lub przesunięcie się ich w łuku zębowym. Ekstrakcja, czyli usunięcie zęba, powinno być rozwiązaniem ostatecznym. Obecnie stomatolodzy dążą do tego, by zachować naturalne zęby tak długo jak to możliwe. Jedną z metod, która umożliwia zachowanie naturalnych zębów jest leczenie endodontyczne, zwane także kanałowym. Dzięki tej metodzie można uratować wiele zębów, które jeszcze do niedawna byłyby usunięte.

Leczenie implantologiczne jest sposobem na uzupełnienie braków zębowych, zarówno w przypadku braku pojedynczych zębów, jak i w przypadku całkowitego bezzębia. Protezy stałe oparte na implantach są rozwiązaniem lepszym niż protezy ruchome.