https://www.facebook.com/Dorodent https://www.mediraty.pl/formularz/index.php
ul. A Mickiewicza 76,
01-650 Warszawa

Rodzaje implantów stomatologicznych Czy materiał ma znaczenie?

implanty stomatologiczne rodzaj

Rodzaje implantów stomatologicznych Czy materiał ma znaczenie?

Korony czy implanty?

Protetyka zębów, to dział stomatologii, który zajmuje się odtwarzaniem odpowiedniego zgryzu i wyglądu zębów, w przypadku z ich utraty lub mocnego uszkodzenia. Protetyka dentystyczna oferuje także możliwość poprawienia kształtów, rozmiarów i kolorów zębów posiadanych. Stosuje się do tego specjalne licówki, czyli płatki porcelany, które są mocowane na licowej części zębów, nadając im wymarzony wygląd, bez konieczności podejmowania długotrwałego leczenia.

Natomiast, do stałych uzupełnień stosowanych przez protetykę dentystyczną można zaliczyć mosty wypełniające braki kilku zębów, a także korony, stosowane głównie przy odbudowywaniu zębów poważnie zniszczonych. Korony protetyczne należą do stałych uzupełnień protetycznych, i po wcześniejszym leczeniu kanałowym przeważnie nakładane są na naturalne korzenie zębów. Natomiast mosty dentystyczne, to uzupełnienie protetyczne składające się z koron osadzonych na zębach filarowych i połączonych ze sobą  sztucznymi zębami.

Alternatywą koron montowanych na własnych korzeniach jest mocowanie ich na implantach. Sprawdzają się on wówczas, kiedy korzenie zębowe nie nadaje się do odbudowy. Implanty są alternatywą dla dotychczasowego leczenia chirurgiczno-protetycznego, odtwarzającego braki zębowe za pomocą mostów lub protez częściowych.

Czym jest implant?

Implant jest swego rodzaju śrubką, którą umieszcza się w kości szczęki lub żuchwy. Pełni ona rolę korzenia zębowego. Po kilku miesiącach od ulokowania implantu w zębie następuje łączenie się jego struktury z tkanką kostną. Gdy te elementy się zrosną, zakładany jest łącznik oraz korona zębowa, która uzupełnia ubytek.

Implant zasadniczo składa się z 3 części:

 • tytanowej śruby, która jest wprowadzana w kość wyrostka zębodołowego, która imituje korzeń zęba,
 • łącznika, który łączy tytanową śrubę z koroną protetyczną,
 • korony protetycznej, która imituje część koronową zęba.

Wskazania do założenia implantów zębowych

Zasadniczym wskazaniem do wszczepienia implantu jest:

 • brak pojedynczego zęba lub kilku zębów obok siebie lub w różnych miejscach jamy ustnej,
 • całkowity brak uzębienia,
 • braki międzyzębowe,
 • brak zawiązków zębów stałych.

Natomiast zdecydowanym przeciwwskazaniami do zastosowania implantów mogą okazać się  m.in.:

 • miejscowe procesy zapalne,
 • aktywna choroba nowotworowa,
 • zaburzenia układu krzepnięcia,
 • choroby reumatoidalne,
 • nieustabilizowane zaburzenia endokrynologiczne,
 • niewłaściwie leczona cukrzyca,
 • chemio- i radioterapia,
 • niektóre wady serca,
 • ciąża
 • młody wiek u pacjentów poniżej 20. roku życia.

implanty stomatologiczne różnice

Rodzaje implantów stomatologicznych

Na rynku obecnych jest kilkanaście systemów implantologicznych. Najpopularniejsze z nich to: szwajcarskie, niemieckie, amerykańskie, izraelskie i koreańskie. Ceny ich są zróżnicowane, i często wpływają na nie bardziej koszty marketingowe, niż technologiczne czy jakościowe. Ponadto, same implanty różnią się między sobą. Rodzaje implantów rozróżniamy ze względu na: sposób umiejscowienia, materiał wykonania, założony czas użytkowania, kształt i rozmiar, a także długość procesu ich zakładania.

Sposób umiejscowienia

Dawniej istniały dwa różne typy implantów stomatologicznych: śródkostny, znajdujący się w kości  i podokostnowy, spoczywający na szczęce pod tkanką dziąseł. Te drugie, nie są już używane ze względu na ich złe wyniki w porównaniu do implantów śródkostnych.

Materiał

Do najpopularniejszych implantów należą obecnie implanty tytanowe. Zastosowane zostały po raz pierwszy w 1965 roku w Szwecji, przez szwedzkiego prekursora w dziedzinie implantologii, profesora Per-Ingvara Branemarka. Są one wyjątkowo trwałe i mogą być stosowane u większości pacjentów bez skutków ubocznych. Tytan jest materiałem dobrze tolerowanym przez organizm człowieka, dlatego tytanowe wszczepy szybko integrują się  z otaczającymi je kości, przez co stanowią idealnie stabilne podparcie dla korony, mostu lub protezy. Ich wadą jest  srebrnoszary kolor.

Alternatywą dla implantów tytanowych są implanty cyrkonowe, zwane także implantami ceramicznymi. Ich tekstura i kolor do złudzenia przypominają naturalną tkankę budującą zęby i wykazują z nią wysoką zgodność biologiczną, a także dużą odporność na działanie czynników zewnętrznych. Nie wywołują zwykle uczuleń i reakcji alergicznych. Kolejną ich zaletą jest również to, że nie reagują na zmiany temperatury w jamie ustnej, i są odporne na działanie substancji kwaśnych. Nie zmieniają smaku spożywanych pokarmów, nie wykazują interakcji z innymi materiałami stosowanymi w stomatologii i są całkowicie bezpieczne.

Pod względem stosowanego materiału, do wyboru są jeszcze inne rozwiązania technologiczne:

 • metal: metoda mało kosztowna, ale implant bardzo się wyróżnia w porównaniu do pozostałych zębów,
 • akryl: mało wytrzymały materiał,
 • porcelana: droga, ale bardzo wytrzymała,

Założony czas użytkowania implantów

Biorąc pod uwagę to, jak długo będą wykorzystywane implanty stomatologiczne, wyróżniamy dwa ich rodzaje: implanty czasowe – wykorzystywane głównie w ortodoncji, które pozwalają skorygować zgryz oraz implanty stałe, które stanowią mocowanie dla wyjmowanych protez zębowych, mostów protetycznych czy pojedynczych koron.

Kształt i rozmiar implantu zębowego

Można wyróżnić kilka rodzajów implantów względem kryterium podziału na ich kształt i wielkość. Mogą mieć one kształt spiral, cylindrów lub śrub. Typowe implanty zębowe mają od 3,5 do 4,2 mm średnicy, ale są i mniejsze i większe rodzaje implantów – mierzące do 6 mm średnicy oraz takie, które mają około 2-3,5 mm. Wybór rozmiaru zależy od okolicy, w której zęby mają zostać odtworzone. Czasami też, układ korzeni obecnych u pacjenta naturalnych zębów jest taki, że pozostaje niewiele przestrzeni do ewentualnego ulokowania implantu i stosowane są wtedy implanty mniejsze.

Implanty jednofazowe i implanty dwufazowe

W przypadku wszczepiania implantu w miejsce brakujących przednich zębów, bez których trudno normalnie funkcjonować stosuje się często implanty jednofazowe, charakteryzujące się tym, że tuż po zamocowaniu nakłada się na nie uzupełnienie protetyczne, i pacjent wychodzi od razu z gabinetu z pełnym uzębieniem. Nie zawsze jednak można zastosować tego rodzaju implanty i wówczas stosuje się formy dwufazowe. Proces leczenia jest tu znacznie dłuższy, i może trwać nawet do kilku miesięcy. Podczas pierwszej wizyty, jedynie wszczepia się implant, który zostaje przykryty dziąsłem i przez długi czas integruje się on z tkanką kostną. Następnie, zostaje on odsłonięty, i dopiero wtedy mocuje się na nim  zęba. W nowoczesnych klinikach, implanty dwufazowe są polecane częściej niż implanty jednofazowe.

Implant a ból

Założenie implantu, niezależnie od wybranej technologii i materiału, jest całkowicie bezbolesne. Cały zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, więc pacjent nie czuje bólu. W niektórych przypadkach, stomatolog może wybrać narkozę, jako lepsze z rozwiązań. Dzieje się tak w przypadku pacjenta, który  panicznie boi się dentysty. Jednakże wstawianie implantów, to zabieg chirurgiczny, który powinien być wykonywany wyłącznie w profesjonalnych i sterylnych warunkach w gabinecie stomatologicznym. Po wizycie, pacjent powinien szczególnie dbać o higienę jamy ustnej i regularnie pojawiać się na wizytach kontrolnych u stomatologa.

Przebieg zabiegu

Przebieg zabiegu może się różnić w poszczególnych przypadkach, zależy bowiem m. in. od rodzaju implantów, jakie są stosowane. Ogólnie wygląda on jednak następująco:

 • Konsultacja i szczegółowy wywiad przeprowadzony przez stomatologa,
 • Badanie stanu uzębienia i ogólna diagnostyka zdrowia pacjenta,
 • Ustalenie planu leczenia oraz podpisanie przez pacjenta zgody na zabieg.
 • Nacięcie dziąsła, wywiercenie otworu w kości i wszczepienie implantu
 • Wkręcenie specjalnej śruby gojącej,
 • Zamocowanie korony na implancie.

Ile kosztuje implant?

Wszczepienie tytanowych implantów dentystycznych, to jeden z najdroższych zabiegów z dziedziny stomatologii. Jednym z podstawowych czynników wpływających na cenę jest charakter i materiał implantu. Najtańszy wariant polega na zastosowaniu implantów tytanowych, w których używany jest tytanowy łącznik i korona metalowo – porcelanowa. Droższym rozwiązaniem jest zabieg na implantach z cyrkonu, cyrkonowego łącznika i ceramicznej koronie. Dla przykładu, cena implantu jednego zęba na łączniku tytanowym wynosi średnio 2 300 zł. Jednakże, za implanty zębów na podbudowie z cyrkonu trzeba zapłacić ok. 3 300 zł. Cena implantu zębowego różni się także w zależności od tego, czy jest to jedynka, dwójka, trójka czy dalsze zęby trzonowe albo przedtrzonowe. Każdorazowo zabieg wycenia lekarz, Do kosztu należy również doliczyć łącznik protetyczny czy śrubę gojącą. Różne są także ceny docelowych koron protetycznych. Najpopularniejsze, porcelanowe ze specjalnym stopem metalu, to koszt zaczynający się od 550 zł.

Kontakt

Jesteśmy na granicy Żoliborza i Bielan

ul. A Mickiewicza 76,
01-650 Warszawa

Czynne

poniedziałek - piątek: 9.00 - 20.00

Telefony

Tel.FAX: (+22) 833-27-28
Tel. kom.: 790 833 093
Tel. do szlabanu: 789 342 531
Email: (kliknij aby odkryć)

HONORUJEMY PŁATNOŚCI KARTAMI KREDYTOWYMI I GOTÓWKĄ. Sprawdź jak najlepiej dojechać w serwisie jakdojade.pl. Posiadamy własny monitorowany parking. Wjazd na parking streżony jest za szlabanem.


  Administratorem Państwa danych jest DORODENT Spółka Cywilna Dorota Suchożebrska Krzysztof Suchożebrski z siedzibą 01-650 Warszawa ul. Mickiewicza 76. Państwa dane osobowe są przechowywane w Przychodni Stomoatologiczno-Protetycznej DORODENT ul. Mickiewicza 76 01-650 Warszawa. Kontakt z administratorem danych jest możliwy pod podanym adresem e-mail lub pisemnie na adres siedziby firmy administratora.