Higienizacja jamy ustnej

Utrzymanie zdrowych i ładnych zębów nie jest sprawą najłatwiejszą. Oprócz regularnej higieny jamy ustnej ważna jest również jej higienizacja wykonywana w gabinecie stomatologicznym. Oprócz przeglądu zębów, co pół roku powinniśmy wykonywać w gabinecie dentystycznym także skaling i piaskowanie, aby cieszyć się pięknym uśmiechem.

Czym jest skaling i piaskowanie?

Skaling to zabieg polegający na usunięciu zalegającego kamienia nazębnego. Codzienne szczotkowanie usuwa płytkę nazębną, która jednak bardzo szybko zamienia się w kamień nazębny. W niektórych przypadkach obecność kamienia nazębnego może doprowadzić do chorób dziąseł, a także do rozprzestrzeniania się próchnicy, ponieważ kamień nazębny stanowi dobre miejsce dla rozwoju chorobotwórczych bakterii. Stomatolog przy użyciu specjalnego skaleru(zwykle ultradźwiękowego) rozbija kamień nazębny, oczyszczając dokładnie zęby. Uzupełnieniem skalingu jest zabieg piaskowania, który poleruje zęby, aby były gładkie. Dzięki temu bakterie mają utrudnione zadanie, bowiem nie mogą się przyczepić do zębów. Często po skalingu i piaskowaniu przeprowadzana jest także fluoryzacja, która zapobiega próchnicy oraz wspomaga remineralizację szkliwa.

Dlaczego warto wykonywać skaling i piaskowanie regularnie?

Regularna higienizacja jamy ustnej jest ważna dla zdrowia naszych zębów. Dzięki regularnemu usuwaniu kamienia nazębnego zęby będą zdrowsze i ładniejsze. Ponadto regularne wizyty u dentysty pozwalają na szybkie zauważenie ubytków i szybkie ich wyleczenie. Osoby palące powinny wykonywać skaling jeszcze częściej, gdyż kamień u nich szybciej się osadza.