Dlaczego warto regularnie kontrolować stan zębów?

Bardzo często nasze zęby psują się właściwie z dnia na dzień. Dzieje się tak dlatego, że nie zawsze panujemy nad swoją higieną, nie zawsze wiemy, kiedy coś niepokojącego dzieje się z naszym uzębieniem. Momentami wręcz jesteśmy zdziwieni, że zęby są w fatalnym stanie, że grozi nam drogie i bolesne leczenie kanałowe. A przecież mogliśmy tego uniknąć. Tylko w jaki sposób?

Kontrole stomatologiczne – jak często?

Odpowiedź jest prosta. Regularne kontrole to podstawa, jeżeli chodzi o profilaktykę uzębienia. Nie warto obawiać się dentysty. Jest to lekarz jak każdy inny, który dba o nasz uśmiech i jednocześnie samopoczucie. Warto się do niego wybrać raz na sześć miesięcy, czyli pół roku. Taka sama sytuacja tyczy się momentu, w którym poczujesz ból w zębie. Nie ignoruj go, absolutnie! Ból może świadczyć o poważnej próchnicy lub zapaleniu różnego rodzaju. Pamiętaj również, że próchnica bardzo szybko się rozprzestrzenia. W ciągu nawet kilku tygodni może pozbawić nas zęba, a tego przecież nikt nie chce. Regularne kontrole to również gwarancja tego, że w przyszłości nie wydamy fortuny na ratowanie naszych zębów. W końcu koszt leczenia kanałowego, z odratowaniem korony zęba nierzadko wynosi około tysiąca złotych.

Z jakich zabiegów stomatologicznych warto korzystać?

Stomatologia to nie tylko walka z próchnicą. Zęby psują się na wiele różnych sposobów. Dentysta dlatego sprawdzi oprócz zębów stan dziąseł, oceni ilość kamienia i znajdzie sposób na żółknięcie zębów. Wyszuka wszystkie niepokojące stany zapalne, związane właśnie z kamieniem nazębnym. Stomatolog odpowie na wszystkie kłopotliwe pytania, doradzi i wskaże najlepsze sposoby czyszczenia zębów. Pomoże również dobrać szczoteczkę i odpowiednią pastę, jeżeli aktualna jest niewystarczająca. W końcu to również jest bardzo ważne i pomaga w walce z problemami związanymi z uzębieniem. Warto jednak dobrać odpowiedniego specjalistę i niekoniecznie kierować się ceną. Niska cena, niby atrakcyjna, może być pułapką. Tanie leczenie kanałowe to gwarancja nie na zdrowe zęby, ale na problemy w przyszłości pod kątem uszczerbionego, wcześniej uzupełnionego zęba. Dentysta w końcu jest specjalistą, nie potworem, chociaż wiele osób ciągle się przed nim broni. A tak naprawdę to on może nam pomóc, jeżeli nasze zęby często się psują. Dlatego chodzenie do niego raz na pół roku to absolutne minimum, z którego warto korzystać.