Czy słodycze są największym wrogiem zębów?

Od dzieciństwa słyszymy, że jeśli będziemy jeść dużo słodyczy, to popsują nam się zęby. Czy jednak to stwierdzenie jest prawdziwe?

Słodycze a próchnica

Słodycze mają wpływ na rozwój próchnicy. Na skutek rozkładu cukrów, pochodzących ze słodyczy, w jamie ustnej dochodzi do produkcji kwasów, które mają wpływ na szkliwo zębów. Jeżeli po zjedzeniu słodyczy nie umyjemy zębów – co zdarza się często – wówczas kwasy oddziałują na szkliwo, uszkadzając je. Ponadto bakterie, mające dogodne warunki do rozwoju, namnażają się i atakują zęby. Stąd już niedaleka droga do próchnicy, pod warunkiem, że jednocześnie zaniedbamy higienę jamy ustnej.

Ogranicz słodycze dla zdrowia

Choć jedzenie słodyczy sprawia nam przyjemność, to jednak warto je ograniczyć. Wpłynie to korzystnie nie tylko na nasze uzębienie, lecz także i zmniejszy ryzyko nadwagi. Nie znaczy to, że słodycze należy całkowicie wyeliminować z diety. Wybierając słodką przekąskę warto zwrócić uwagę na to, ile cukru ona zawiera. Najzdrowsza jest ciemna czekolada, która oprócz zaspokojenia apetytu na słodycze, dostarczy nam także magnezu. Jeżeli jednak wolisz inne słodkości, to staraj się unikać produktów, które oblepiają zęby, takich jak krówki, słodkie gumy do żucia czy lizaki. Należy pamiętać, że po zjedzeniu słodyczy koniecznie trzeba umyć zęby, aby nie dopuścić do namnażania się bakterii.

Pamiętaj o higienie jamy ustnej

W dzieciństwie do znudzenia powtarza nam się również o konieczności mycia zębów. Dzieci często zapominają o tym obowiązku, jednak równie często zdarza się to i dorosłym! Tymczasem nieumyte zęby są bardziej narażone na działanie bakterii, wywołujących próchnicę. Ponadto zadbać także należy o to, by co pół roku usunąć kamień nazębny, który stanowi doskonałe środowisko do rozwoju bakterii.

Podsumowując można stwierdzić, że same słodycze nie są najgorszym wrogiem zębów, jednak w połączeniu z brakiem odpowiedniej higieny mogą powodować rozwój próchnicy. Dla zdrowia zębów warto więc ograniczyć ilość słodyczy, a po każdym ich spożyciu, pamiętać o umyciu zębów.