Bruksizm – cóż to takiego?

Zgrzytanie zębami, czyli bruksizm

Tajemniczo brzmiące słowo bruksizm jest coraz częściej pojawiającą się dolegliwością, która niszczy nasze zęby, a także ma wpływ na cały nasz organizm. Bruksizm to nawykowe zgrzytanie zębami, które pojawia się głównie w nocy. Dolegliwość ta jest mimowolna i podświadoma, a jego głównym źródłem jest duża ilość stresu, a także tłumienie emocji, które w ten sposób znajdują swoje ujście. Bywa, że przyczyną bruksizmu jest nieleczona wada zgryzu bądź owsica. Bruksizm zaliczany jest do parasomnii i parafunkcji.

Jaki wpływ ma bruksizm na cały organizm?

Bruksizm nie tylko niszczy zęby, lecz także wpływa i na wiele innych elementów naszego organizmu. Warto podkreślić, że choć zęby ulegają z tego powodu największym uszkodzeniom, to jednak całe ciało cierpi z tego powodu. Nacisk w czasie nawykowego zgrzytania zębami jest nawet 10 razy mocniejszy niż w czasie żucia pokarmu i gryzienia, dlatego zęby 20 latka cierpiącego na bruksizm wyglądają, jakby były używane co najmniej 40 lat. Statystyki są zatrważające: aż 60% osób dorosłych cierpi na bruksizm i około 30% dzieci również zmaga się z tym problemem.

Jak rozpoznać bruksizm?

Ponieważ zgrzytanie zębami najczęściej występuje w porze nocnej, to występowanie tego objawu mogą najczęściej zauważyć osoby trzecie, które dzielą z nami pokój. Nasz niepokój powinny wzbudzić następujące objawy:

  • ból lub nadmierne napięcie mięśni twarzy, zwłaszcza w porze porannej,
  • ścieranie się zębów lub ich pękanie,
  • rozchwianie zębów,
  • krwawienia z dziąseł,
  • ograniczona ruchomość żuchwy,
  • bóle głowy o niezidentyfikowanym podłożu,

Sposoby leczenia bruksizmu

Ze względu na fakt, że przyczyn bruksizmu może być wiele, to proces złożenia również bywa złożony. Jeżeli zgrzytanie zębami ma podłoże psychologiczne, wówczas polecana jest zwłaszcza relaksacja w godzinach wieczornych bądź picie herbatek o działaniu uspokajającym. Jeżeli bruksizm związany jest z wadą zgryzu, wówczas niezbędne będzie także leczenie ortodontyczne. W niektórych przypadkach stosuje się specjalne nakładki na zęby, które zakłada się na noc. Mają one uchronić zęby przed zniszczeniem.

Warto zwrócić uwagę, że nieleczony bruksizm powoduje wiele szkód nie tylko dla zębów, lecz także i dla całego organizmu. Uniemożliwia także skorzystanie z niektórych rozwiązań stomatologicznych, takich jak na przykład założenie licówek.