Zdrowe dziąsła – zdrowe zęby

Wiele osób skupia się na zdrowiu swoich zębów, zaniedbując zdrowie dziąseł. Tymczasem zdrowe dziąsła warunkują zdrowe zęby, ponieważ utrzymują je w odpowiedniej pozycji. Jak więc można dbać o dziąsła, aby  nie mieć problemów z zębami?

Odpowiednia technika szczotkowania

Nie wszyscy wiedzą o tym, że prawidłowa technika szczotkowania jest bardzo ważna dla zdrowia naszych zębów. Przede wszystkim należy pamiętać o stosowaniu miękkiej szczoteczki. Zbyt twarde włosie szczoteczki może kaleczyć dziąsła i powodować odsłanianie się szyjek zębowych. Dla osób o wrażliwych dziąsłach zalecana jest metoda roll. Polega ona na myciu zębów ruchami wymiatającymi przy ustawieniu szczoteczki pod kątem 45 stopni. Metoda ta nie powoduje odsłaniania szyjek zębowych. Co prawda, metoda ta nie należy do najbardziej efektywnych, jeżeli chodzi o czyszczenie zębów, jednak chroni wrażliwe dziąsła. Osoby borykające się z problemami dziąseł mogą także wybrać szczoteczkę soniczną. Bardzo skutecznie oczyszcza ona zęby, lecz jednocześnie jest delikatna dla dziąseł.

Wzmocnij swoje dziąsła

Dla zdrowia dziąseł warto zadbać o dostarczanie swojemu organizmowi odpowiedniej ilości witamin. Ważna jest zwłaszcza witamina C – jej niedobór może spowodować osłabienie dziąseł, zaś brak jej w organizmie może doprowadzić do szkorbutu i do stanu zapalnego dziąseł. Dziś szkorbut został praktycznie wyeliminowany, dawniej cierpieli na niego na przykład marynarze, pozbawieni dostępu do źródeł witaminy C. Zdrowe dziąsła wymagają także witamin A i E.

Reaguj szybko

Jeżeli zauważysz, że twoje dziąsła nie wyglądają tak jak zawsze: są zaczerwienione, obrzęknięte lub blade, bądź też w czasie szczotkowania pojawia się krew, wówczas jak najszybciej skonsultuj się ze swoim stomatologiem. Wcześnie wykryte choroby przyzębia można skutecznie leczyć, aby dziąsła dobrze spełniały swoją rolę.