Szczoteczka – manualna, elektryczna czy soniczna?

Codzienne mycie zębów to podstawa ich zdrowia. Wielu Polaków jednak ma niewielką świadomość, jak ważną rolę pełni odpowiednia szczoteczka do zębów. Co warto wiedzieć o szczoteczkach?

Wybór jest sprawą indywidualną

Na dobrą sprawę wybór szczoteczki jest sprawą indywidualną, jednak warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Do wyboru mamy szczoteczki tradycyjne – manualne, szczoteczki elektryczne oraz szczoteczki soniczne. Szczoteczki manualne to szczoteczki dobrze znane każdemu – napędzane są siłą naszych rąk. W sklepach i aptekach jest duży wybór tych szczoteczek, więc każdy znajdzie odpowiednią dla siebie. Warto pamiętać o tym, że włosie powinno być miękkie – zbyt twarde włosie może pokaleczyć dziąsła i zniszczyć szkliwo zęba. Szczotkując zęby, należy dokładnie oczyścić każdy fragment zęba, więc lepsze będą szczoteczki z małymi główkami. Warto także by włosie było proste.

Szczoteczka dla leniwych

Dla utrzymania higieny jamy ustnej warto zaopatrzyć się w szczoteczkę elektryczną. Ich koszt nie jest obecnie zbyt wysoki, a przy wymiennych końcówkach może posłużyć całej rodzinie. Szczoteczka elektryczna dokładnie czyści zęby, przy minimalnym wysiłku z naszej strony, dlatego bywa nazywana szczoteczką dla leniuchów. Jeżeli jeszcze nie masz prezentu na zbliżające się święta, to szczoteczka elektryczna może być dobrym pomysłem na prezent. Szczoteczka taka posłuży nam przez wiele lat, a wymienne końcówki sprawią, że koszt jej eksploatacji nie jest bardzo wysoki.

Najnowsza technologia dla zdrowia zębów

Szczoteczka soniczna jest udoskonaloną wersją szczoteczki elektrycznej i jest obecnie najlepszym rozwiązaniem dla zdrowych zębów. Niestety jej koszt jest dosyć wysoki i sięgać może nawet 500-600 złotych. Szczoteczka soniczna wykonuje od 31,000 ruchów pulsacyjnych na minutę. Myje ona zęby ruchem wymiatającym i pulsującym, który jest najzdrowszy dla naszych zębów i dziąseł. Usuwa sześć razy więcej płytki nazębnej niż szczoteczka manualna. Dzięki niewielkiej główce i wygiętemu kształtowi pozwala na dotarcie w nawet trudno dostępne miejsca.

 

Warto pamiętać o tym, że szczoteczkę (bądź główkę szczoteczki) należy wymieniać po każdej infekcji, a także co 2-3 miesiące. Niektóre szczoteczki sygnalizują, kiedy należy je wymienić.