Proteza stała czy ruchoma?

Dobry dentysta to taki, który stara się uchronić twoje zęby przed ich usunięciem z jamy ustnej. Co prawda bez współpracy pacjenta nawet najlepszy dentysta nie jest w stanie zdziałać wiele, ponieważ podstawą troski o zęby jest codzienna higiena jamy ustnej. Ekstrakcja zęba powinna jednak być rozwiązaniem ostatecznym, zwłaszcza, że stomatologia rozwija się coraz bardziej i dysponuje coraz bardziej nowoczesnymi metodami leczenia. Co jednak w przypadku, gdy w wyniku próchnicy lub uszkodzenia ząb trzeba usunąć?

Protetyka na pomoc w przypadku braku jednego zęba

W przypadku braku jednego zęba z pomocą przyjść mogą metody protetyczne, polegające na wypełnieniu luki zębowej przy użyciu mostu protetycznego. Jest to proteza stała, którą zakłada się na dwa zęby sąsiadujące z luką zębową. Zęby te muszą zostać oszlifowane, by założyć na nie most protetyczny. Jeżeli  zachowana została część naturalnego zęba, wówczas założyć można koronę zębową, która wypełni lukę zębową.

Protezy ruchome i protezy stałe

W przypadku braku wielu zębów bądź całkowitego bezzębia rozwiązaniem mogą być protezy stałe, oparte na implantach zębowych bądź też protezy ruchome. To drugie rozwiązanie jest bardziej popularne ze względu na niższą cenę protezy, jednak warto wziąć pod uwagę fakt, że proteza ruchoma wymaga wymiany co kilka lat. Decydując się na protezę stałą, opartą na implantach mamy pewność, że będzie nam ona dłużej niż proteza ruchoma.

Możliwości nowoczesnej protetyki dają nam wiele możliwości i pozwalają pacjentowi na wybór najbardziej odpowiedniej dla niego metody.