dziecko ze szczoteczką

Nie bój się pójść z dzieckiem do dentysty

Wizyty u dentysty nie należą do najprzyjemniejszych wizyt nawet dla dorosłych. Okazuje się jednak, że dzieci, które odpowiednio przygotujemy do wizyty u stomatologa, doskonale się zaadaptują i pozwolą na skuteczne leczenie ząbków. Jak pomóc dziecku przed pierwszą wizytą u stomatologa?

Pozwalaj dziecku decydować

Choć dziecko jest tylko dzieckiem, to także lubi, jeżeli pozostawiamy mu wybór. Kupując akcesoria do mycia zębów dla dziecka, pozwól mu wybrać kolor szczoteczki czy kubeczka, smak pasty dla dzieci czy kolor plomby, którą stomatolog założy do zębów mlecznych. Wbrew pozorom takie decyzje  ułatwiają dziecku higienę jamy ustnej, gdyż dziecko czuje, że jest zaangażowane w ten proces.

Nie strasz dziecka dentystą

Dziecko, które jest straszone dentystą, na pewno nie pójdzie chętnie na kontrolę zębów.  Mów o dentyście w pozytywnym kontekście i sam nie opuszczaj wizyt, gdyż dziecko jako mały obserwator może zauważyć, że rodzic niezbyt chętnie uczęszcza do stomatologa.

Wybierz się na wizyty adaptacyjne

Większość gabinetów oferuje możliwość skorzystania z wizyty adaptacyjnej, aby ułatwić małemu pacjentowi leczenie zębów. Dziecko, zaznajomione z gabinetem, nie wpadnie w panikę na widok nieznajomego dla siebie miejsca i człowieka. Warto wybrać stomatologa dziecięcego, czyli pedodontę, który odpowiednio podejdzie do małego pacjenta.  Pierwsza wizyta powinna mieć charakter kontroli zębów, aby stomatolog nie kojarzył się malcowi z bólem i borowaniem. Często na pierwszej wizycie dziecko otrzymuje dyplom dzielnego pacjenta.