Nadwrażliwe zęby – jak o nie dbać?

Nadwrażliwość zębów to problem, z którym boryka się wiele osób. Ból zęba pojawia się pod wpływem różnorodnych bodźców, takich jak zbyt zimne lub zbyt ciepłe pokarmy czy ostre przyprawy. Ból może pojawić się również w trakcie szczotkowania zębów. Jeżeli zauważysz takie objawy u siebie, to warto skonsultować się ze swoim dentystą, aby sprawdzić, czy przyczyną nie jest paradontoza lub inna choroba.

Jak pielęgnować nadwrażliwe zęby?

Odpowiednia pielęgnacja jest bardzo ważna w przypadku zębów nadwrażliwych. Przede wszystkim należy wymienić szczoteczkę z twardym włosiem na szczoteczkę miękką. Równie ważna jest prawidłowa technika szczotkowania zębów. Przy nadwrażliwości zębów nie powinno się ich mocno szorować, lecz myć je ruchami okrężnymi i wymiatającymi. Warto również stosować delikatną pastę, unikać zaś past mocno ścierających.

Jak leczyć nadwrażliwość zębów?

Przyczynę nadwrażliwości zębów powinien określić stomatolog w czasie wizyty. Osoby z nadwrażliwością zębów mogą bowiem odczuwać ból i dyskomfort także w czasie zabiegów, które u innych osób są bezbolesne, na przykład w czasie osuszania zęba powietrzem. Stomatolog może zalecić specjalne pasty oraz płyny do płukania ust dla osób z nadwrażliwością zębów. Zmniejszają one dolegliwości bólowe.

Zwykle na nadwrażliwość zębów cierpią osoby dorosłe, rzadziej problem ten dotyka dzieci. Jednak jeżeli takie dolegliwości występują, to nie należy ich ignorować, lecz udać się na wizytę do stomatologa, który znajdzie rozwiązanie problemu.