Kiedy stosuje się korony na zęby?

Każdy z nas marzy,  by jego zęby były piękne i miały nienaganny wygląd. Czasami jednak wygląd zęba odbiega od ideału lub zęby uległy częściowemu zniszczeniu. W takich wypadkach zdrowie zębów i ich ładny wygląd można uratować poprzez zastosowanie korony na zęby.

Czym jest korona?

Korona jest uzupełnieniem protetycznym stałym, które nakłada się na ząb w celu jego ochrony lub poprawy jego wyglądu. Może ona być założona wyłącznie na pojedynczy ząb, który przed jej założeniem zostaje oszlifowany. Po tym przygotowaniu zęba korona jest na stałe cementowana na zębie. Korony są dobrym rozwiązaniem zwłaszcza w przypadku zębów złamanych lub słabych, które potencjalnie mogą ulec złamaniu. Protetycy zalecają korony również w przypadku zębów mocno zniszczonych, przebarwionych lub ułamanych, jeżeli zachowany  jest przynajmniej fragment zęba.

Czy warto zakładać korony na zęby?

Stomatolodzy dążą do ochrony zębów naturalnych, dlatego jeżeli są one słabe i często ulegają ukruszeniu, wówczas warto je osłonić koroną. Dzięki temu poprawimy wygląd naszych zębów, lecz także zwiększymy ich żywotność, poprzez osłonienie ich przed niekorzystnymi czynnikami. Warto podkreślić, że choć korona jest uzupełnieniem protetycznym stałym, to jednak jej trwałość maksymalnie wynosi około 10-15 lat. Po tym czasie zwykle musi ona być wymieniona. Aby korona protetyczna długo sprawowała swoją rolę, warto pamiętać, że należy ją pielęgnować podobnie jak naturalne zęby.