Gaz rozweselający – co warto o nim wiedzieć?

Wizyty u dentysty u niektórych osób wiążą się z poczuciem dyskomfortu, a czasami nawet powodują ogromny stres i strach. U osób, cierpiących na dentofobię oraz u dzieci, które zwykle boją się leczenia stomatologicznego, skorzystać można z sedacji wziewnej podtlenkiem azotu, potocznie zwanym gazem rozweselającym. Jest to metoda, która pozwala na zmniejszenie strachu przed dentystą i umożliwia lekarzowi przeprowadzenie procesu leczenia.

Jak działa sedacja wziewna?

Podtlenek azotu N2O/O2, czyli gaz rozweselający może być podawany pacjentom powyżej 3 roku życia, dlatego metoda ta nadaje się także dla dzieci, u których zachodzi konieczność wykonania leczenia stomatologicznego. Sedacja wziewna jest bezpieczna. Pacjent pod wpływem gazu rozweselającego czuje lekkie oszołomienie, często pojawiają się także sny na jawie, uczucie odprężenia i krótka niepamięć wsteczna. Podtlenek azotu wykazuje lekkie działanie znieczulające, dlatego niektóre zabiegi mogą być zastosowane bez użycia dodatkowego znieczulenia miejscowego. U osób bojących się igieł, gaz rozweselający może być sposobem na zastosowanie znieczulenia miejscowego i zmniejszenie dyskomfortu pacjenta.

U kogo może być zastosowany gaz rozweselający?

Ze względu na to, że sedacja wziewna jest bezpieczną metodą uspokajającą, można ją zastosować u wielu pacjentów, którzy sygnalizują lęk przed leczeniem stomatologicznym. Najczęściej stosowana jest u dzieci oraz u osób z dentofobią. Przeciwwskazania do stosowania sedacji wziewnej to między innymi niedrożność górnych dróg oddechowych (np. przeziębienie), rozedma płuc, choroby psychiczne, alkoholizm oraz stwardnienie rozsiane.

Podtlenek azotu jest coraz częściej stosowany w stomatologii, a także innych działach medycyny (na przykład w czasie porodu). Podawany jest pacjentowi przez specjalną maseczkę na nos. Jeżeli szukasz dentysty, który dysponuje sprzętem do sedacji wziewnej, to zapraszamy do Dorodentu.