Dlaczego zielona herbata sprzyja zdrowiu zębów?

W codziennym zabieganiu najczęściej sięgamy po kawę, aby dodać sobie nieco energii w ciągu dnia. Niestety – dla naszych zębów kawa nie jest rozwiązaniem najlepszym. Sprzyja ona bowiem występowaniu przebarwień na zębach. Kawy należy unikać zwłaszcza bezpośrednio po wybielanie zębów, a także po skalingu, kiedy zęby łatwiej mogą ulec przebarwieniu. Jeżeli jednak chcesz wspomóc zęby, wówczas warto sięgnąć po zieloną herbatę.

Zielona herbata działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie

Substancje zawarte w zielonej herbacie – polifenole – działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, dzięki czemu ograniczają namnażanie się bakterii odpowiedzialnych za występowanie próchnicy.  Ważnym zadaniem zielonej herbaty jest także regulowanie poziomu pH w jamie ustnej. Dzięki niej zmniejsza się ilość kwasów w ślinie. Zbyt duża ilość kwasów może zaś uszkodzić szkliwo.

Zielona herbata zawiera fluor

Fluor jest pierwiastkiem niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania zębów. W zielonej herbacie znajdziemy źródło jego naturalnego występowania. Co prawda wiele osób rezygnuje z past z fluorem, bojąc się fluorozy, jednak naturalnie występujący w zielonej herbacie fluor korzystnie wpłynie na stan naszych zębów i wzmocni je.

Zielona herbata dba o świeży oddech

Brzydki zapach z ust jest zmorą wielu osób. Pomóc im może właśnie zielona herbata, która zapobiega brzydkiemu zapachowi. Działa skuteczniej niż mięta czy guma do żucia. Po posiłku warto wypić filiżankę zielonej herbaty, zwłaszcza jeżeli nie mamy możliwości umycia zębów.

Zielona herbata przynosi wiele korzyści naszym zębom i jamie ustnej. Warto też wspomnieć, że antyoksydanty w niej zawarte wymiatają z organizmu wolne rodniki, dzięki czemu ogranicza ryzyko rozwoju raka jamy ustnej.