Czy jedzenie słodyczy ma wpływ na zęby?

Ciasteczka, lizaki, żelki, lody – któż z nas nie lubi od czasu do czasu zjeść czegoś słodkiego? Czy jednak dla zdrowia naszych zębów nie powinniśmy wyeliminować słodyczy z naszej diety?

Cukier szkodzi zębom

W słodyczach znajduje się cukier, który ma duży wpływ na zdrowie naszych zębów. W czasie rozkładu cukrów w jamie ustnej tworzy się kwaśne środowisko, które uszkadza szkliwo zębów i sprzyja rozwojowi próchnicy. Należy więc pamiętać, że po zjedzeniu słodyczy należy koniecznie umyć zębów. Wybierając słodycze, należy pamiętać, że bardziej szkodzą te, które długo pozostają w jamie ustnej i oblepiają zęby, należą do nich żelki, lizaki, gumy do żucia czy krówki.

Czy owoce są zdrowsze dla zębów?

Niejedna mama zapewne wolałaby, żeby jej dziecko sięgnęło po owoc zamiast po kolejnego batonika. Owoce na pewno są zdrowsze dla naszego całego ciała, jednak pamiętać należy, że one również zawierają cukry, które szkodzą zębom i podobnie jak po zjedzeniu słodyczy, także i po zjedzeniu owoców należy umyć zęby. Umycie zębów po zjedzeniu owoców powinno nastąpić najwcześniej trzydzieści minut później ze względu na fakt, że kwas zawarty w owocach oddziałuje na szkliwo i można je uszkodzić w czasie szczotkowania.

Choć słodycze w rozsądnych ilościach nie szkodzą zębom, to jednak po ich zjedzeniu należy pamiętać o umyciu zębów. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej przyniesie więcej szkody niż słodycze spożywane od czasu do czasu.