Zabiegi, które może wykonać protetyk

Wielu osobom specjalizacja o nazwie protetyka, kojarzy się tylko wyłącznie z wykonywaniem protez zębowych. Tymczasem prawda jest zupełnie inna, bo oprócz wykonywania protez, dobry protetyk jest w stanie wykonać wiele innych zabiegów. Warto wymienić tutaj chociażby wstawianie mostów protetycznych czy koron. W jakich sytuacjach jednak wykonujemy takie zabiegi? Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby mógł zostać założony most protetyczny. W jakich sytuacjach lepiej jest zdecydować się na korony? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, znajdziecie państwo w naszym poniższym artykule.

Kiedy możemy wstawić most protetyczny?

W jakiej sytuacji można zastosować rozwiązanie takie jak most protetyczny? Jeśli mamy ubytki w uzębieniu, a dodatkowo znajdują się one pomiędzy innymi zębami, wówczas możliwe jest wstawienie mostu protetycznego. Ważne jest to, aby zęby, w obrębie których doszło do ubytku, były zdrowe, bowiem to na nich będą opierały się filary mostu protetycznego. Mosty protetyczne, stanowią doskonałą alternatywę chociażby dla ruchomych protez. Musimy jednak pamiętać o tym, że aby most został prawidłowo założony, zęby, które będą stanowiły jego filary, muszą zostać wcześniej odpowiednio oszlifowane. Prawdą jest jednak, że nawet najbardziej wprawne oko, nie będzie w stanie zobaczyć różnicy pomiędzy mostem protetycznym, a naszymi naturalnymi zębami. Jeśli kolor mostu protetycznego zostanie dobrany w odpowiedni sposób, różnica będzie praktycznie niezauważalna.

Implanty – kiedy można wdrożyć takie rozwiązanie?

Co jednak w sytuacji, kiedy chcemy uzupełnić ubytki w uzębieniu, ale niemożliwe jest wstawienie mostu protetycznego, bo np. ubytków jest za dużo? W takiej sytuacji, najlepszym rozwiązaniem jest wstawienie implantów. Z reguły wykonuje się je z tytanu, a co za tym idzie – odznaczają się bardzo dużą wytrzymałością. Implanty mogą nam służyć nawet kilkadziesiąt lat. Nierzadko też, jeśli tylko w odpowiedni sposób o nie dbamy, służą nam one do końca życia.