Wybór odpowiedniej pasty do zębów ma znaczenie

Pastę do mycia zębów możemy dziś kupić wszędzie – w aptekach, w drogeriach, w dużych hipermarketach, na stacjach benzynowych, a nawet w małych osiedlowych sklepikach. Czy jednak każda pasta sprawdzi się na naszych zębach?

Pasta do codziennego mycia zębów

Jeżeli zastanawiasz się, czy twoja pasta do zębów jest odpowiednia i dobrze działa, to porozmawiaj ze swoim dentystą. On najlepiej zna twoje zęby i podpowie ci, jaką pastę powinieneś stosować. W większości wystarczy zwykła pasta o smaku, który nam odpowiada. Podkreślić należy, że pasty używa się niewiele – na szczoteczce kuleczka pasty powinna być mniej więcej wielkości ziarnka grochu.

Pasty do zadań specjalnych

W niektórych wypadkach lepszym rozwiązaniem będą pasty przeznaczone na przykład do wybielania zębów czy też do pielęgnacji zębów nadwrażliwych. Odpowiednią pastę powinien jednak polecić stomatolog, gdyż źle stosowana pasta może nam zaszkodzić. Przykładowo – większość past wybielających ma wysoki współczynnik ścieralności, dlatego przy długotrwałym użytkowaniu może uszkodzić szkliwo, zwłaszcza u osób z nadwrażliwością zębów.

Pasta – z fluorem czy bez?

Zwykle pasty bez fluoru są zalecane dzieciom, które nie potrafią wypluwać piany po myciu zębów. Zbyt duża ilość fluoru może bowiem im zaszkodzić. Pastę bez fluoru mogą stosować także osoby dorosłe, jednak warto pamiętać, że niewielka ilość fluoru sprzyja zębom i chroni szkliwo. Jego nadmiar może zaś spowodować fluorozę, która objawia się białymi plamkami na zębach.