https://www.facebook.com/Dorodent https://www.mediraty.pl/formularz/index.php
ul. A Mickiewicza 76,
01-650 Warszawa

Uzupełnienia protetyczne stałe i ruchome – co musisz o nich wiedzieć?

protetyka stomatologiczna warszawa

Uzupełnienia protetyczne stałe i ruchome – co musisz o nich wiedzieć?

Niekiedy zaawansowana próchnica albo dotkliwy wypadek doprowadza do potężnych zniszczeń w jamie ustnej pacjenta. Zdarza się, że tracimy pojedyncze zęby albo nawet z różnych przyczyn stomatolog jest zmuszony usunąć je wszystkie. Wtedy z pomocą przychodzi nam protetyka zębów.

Czym jest protetyka stomatologiczna?

Terminem protetyka dentystyczna lub stomatologiczna określamy dział stomatologii zajmujący się odtwarzaniem u pacjenta jego pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów lub poprawianiem ich po dotkliwym uszkodzeniu.

Rodzaje uzupełnień protetycznych

Wyróżniamy dwa podstawowe typy uzupełnień protetycznych: stałe i ruchome. Różnią się one sposobem mocowania w jamie ustnej.

Uzupełnienia stałe

Są to uzupełnienia które są przyklejone do pozostałych zębów lub przykręcone do implantów. Takich uzupełnień nie można wyjmować z jamy ustnej.

Do uzupełnień stałych zaliczamy:

 • Wkłady koronowo-korzeniowe

Najczęściej stosuje się je w przypadku leczenia kanałowego. Jest to odbudowa protetyczna zacementowana na stałe do kanału korzeniowego zęba, umożliwiająca wzmocnienie struktury korzenia, na którym umocowana zostanie korona protetyczna. Część korzeniowa wkładu to oczyszczona z naczyń i nerwów zawartość znajdująca się w korzeniu, a część koronowa umieszczona jest na zewnątrz. 

 • Wkłady koronowe

Wykorzystuje się je do odbudowy ubytków korony zęba. Istnieją różne rodzaje wkładów koronowych. Mogą być one wykonane zarówno z materiałów kompozytowych, porcelany, jak i stopów metali. 

 • Licówki

Licówkami nazywamy cienkie uzupełnienie protetyczne, które mają na celu poprawę kształtu i koloru zęba. Nie osłabiają one struktury zęba, gdyż są do niej szlifowane tylko w obrębie szkliwa. 

 • Implanty

Implant to rodzaj wkrętu umieszczonego w kości szczęki lub żuchwy. Spełnia on zadanie korzenia zębowego. 

 • Korony 

Koronka zębowa jest to po prostu sztuczny ząb, a właściwie jego uzupełnienie. Można ją wykonać z stopów metali szlachetnych i nieszlachetnych, porcelany i materiału kompozytowego. Warunkiem założenia korony jest odpowiednia wysokość zęba, musi on wystawać ponad dziąsło co najmniej na 2-3 mm.

 • Mosty protetyczne

Most protetyczny składa się z koron osadzonych na zębach filarowych specjalnie do tego celu oszlifowanych lub implantach połączonych przęsłem. Stanowi trzy połączone ze sobą korony protetyczne. Środkowa nie jest podparta, gdyż w jej miejscu nie ma zęba i utrzymuje się dzięki dwóm pozostałym przymocowanym do naturalnych zębów pobocznych lub umieszczonych w tych miejscach implantów. 

Uzupełnienia ruchome

Uzupełnienia ruchome są wprowadzane i wyjmowane przez pacjenta z jamy ustnej. Do uzupełnień ruchomych zaliczamy:

 • Protezy akrylowe, 

Proteza akrylowa jest uzupełnieniem protetycznym, którego zadaniem jest uzupełnienie u pacjenta brakującej tkanki jamy ustnej. Może zastąpić jednego zęba, ale również całe uzębienie. Takie protezy wiążą się ze zmniejszeniem wydolności żucia. Dodatkowym problemem może być przemieszczanie się protezy w jamie ustnej.

 • Protezy szkieletowe

Protezy te w przeważającej części składają się z metalu. Mają one delikatną budowę i opierają się głównie na zębach, a nie na śluzówce. Protezy szkieletowe są lepiej tolerowane przez pacjentów niż akrylowe. Ich możliwości są bardzo zbliżone do żucia za pomocą naturalnych zębów. Niestety ich koszt jest też prawie trzykrotnie wyższy od tych ostatnich.

 • Protezy overdenture 

Są to protezy opierające się częściowo na korzeniach zębów lub na implantach. Taka struktura powoduje, że część obciążeń zgryzowych jest przenoszona właśnie na nie, a w mniejszym stopniu na błonę śluzową. 

Komentarze: 0

Odpowiedz

Komentarz email.

Dozwolone tagi HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kontakt

Adres

ul. A Mickiewicza 76,
01-650 Warszawa

Czynne

ponidziałek - piątek: 9.00 - 20.00

Telefony

Tel.FAX: (+22) 833-27-28
Tel. kom.: 790 833 093
Tel. do szlabanu: 789 342 531
Email: (kliknij aby odkryć)

HONORUJEMY PŁATNOŚCI KARTAMI KREDYTOWYMI I GOTÓWKĄ. Sprawdź jak najlepiej dojechać w serwisie jakdojade.pl. Posiadamy własny monitorowany parking. Wjazd na parking streżony jest za szlabanem.


  Administratorem Państwa danych jest DORODENT Spółka Cywilna Dorota Suchożebrska Krzysztof Suchożebrski z siedzibą 01-650 Warszawa ul. Mickiewicza 76. Państwa dane osobowe są przechowywane w Przychodni Stomoatologiczno-Protetycznej DORODENT ul. Mickiewicza 76 01-650 Warszawa. Kontakt z administratorem danych jest możliwy pod podanym adresem e-mail lub pisemnie na adres siedziby firmy administratora.