Skaling i piaskowanie – dlaczego należy je robić co pół roku?

Podstawowym sposobem dbania o nasze zęby jest ich szczotkowanie. Równie ważne są  także kontrolne wizyty u stomatologa oraz regularne usuwanie kamienia nazębnego.

Czym jest kamień nazębny?

Kamień nazębny to twardy osad o ciemnym zabarwieniu, który powstaje z resztek jedzenia oraz bakterii. Powstaje z płytki nazębnej, zwłaszcza u osób, które nie dbają odpowiednio o higienę jamy ustnej, palą papierosy lub też piją duże ilości kawy i herbaty. Kamień nazębny osadza się zwłaszcza w okolicy szyjek zębowych, powodując ich odsłonięcie oraz choroby przyzębia. Należy więc pamiętać o tym, by dwa razy w roku wykonać skaling i piaskowanie, które mają na celu usunięcie zalegającego kamienia.

Czym są skaling i piaskowanie?

Skaling to zabieg polegający na usuwaniu kamienia nazębnego z zębów, zaś piaskowanie to zabieg uzupełniający, który polega na usunięciu przebarwień oraz płytki nazębnej. Istnieją różne metody wykonywania skalingu. Wśród nich wymienić można :

  • metodę tradycyjną przy użyciu skalera ręcznego, jednak jest ona niedokładna i czasochłonna,
  • metodę mechaniczną przy użyciu wierteł,
  • metodę ultradźwiękową przy użyciu skalera ultradźwiękowego,
  • metodę dźwiękową przy użyciu dźwięków,
  • metodę laserową przy użyciu lasera jagowo-erbowego
  • metodę chemiczną.

Co warto wiedzieć o skalingu i piaskowaniu zębów?

Obecnie w gabinetach najczęściej stosuje się skalery ultradźwiękowe. Po zabiegu skalingu, dla osiągnięcia najlepszego efektu, warto przeprowadzić piaskowanie zębów. Dzięki temu będą one dłużej gładkie, co utrudnia osadzanie się kamienia nazębnego. Skaling jest zabiegiem bezbolesnym i bezpiecznym, jednak w niektórych przypadkach pacjenci mogą odczuwać nadwrażliwość zębów bezpośrednio po zabiegu. Warto pamiętać o tym, by przez kilka dni po skalingu unikać palenia papierosów i ograniczyć picie kawy i herbaty. Warto podkreślić, że u palaczy skaling i piaskowanie zębów powinny być wykonywane częściej dla utrzymania jak najlepszego efektu.