Proteza czy implanty – które rozwiązanie warto wybrać?

Współczesna stomatologia dąży do tego, aby usunięcie naturalnego zęba było rozwiązaniem ostatecznym. Jednakże w wypadkach, kiedy jest to nieuniknione, należy pomyśleć o uzupełnieniu brakujących zębów. Istnieją różne możliwości,  które pokrótce dziś przybliżymy.

Implanty zębowe

Implantologia to dziedzina stomatologii, która bardzo dynamicznie się rozwija. Coraz więcej osób decyduje się na uzupełnienie braków zębowych przy wykorzystaniu implantów. Choć jednorazowo jest to większy wydatek, to jednak implanty zębów posłużą przez wiele lat. Implanty są stosowane nie tylko w takich wypadkach, gdy należy uzupełnić brak jednego zęba. Z powodzeniem mogą one być podstawą do uzupełnienia protetycznego stałego. Dzięki protezom i mostom opartym na implantach można skutecznie uzupełnić braki w uzębieniu nawet przy braku kilku zębów, a także u osób bezzębnych. Proces leczenia implantologicznego jest czasochłonny, jednak implanty są rozwiązaniem dla wielu osób.

Protezy zębowe

Protezy zębowe są rozwiązaniem często wybieranym ze względu na niższy ich koszt, trzeba jednak zaznaczyć, że są rozwiązaniem mniej trwałym niż implanty zębowe. Średnio co 5 lat należy wymieniać protezę na nową, a także należy wziąć pod uwagę koszty związane z zakupem specjalnych preparatów mocujących protezę oraz środków do jej czyszczenia. Proteza zębowa jest rozwiązaniem ruchomym – da się ją wyjąć z jamy ustnej. Zauważyć należy także, że protezy ruchome częściej mogą ulegać uszkodzeniom, co powoduje dyskomfort pacjenta. Stosując protezy ruchome należy zwracać uwagę na to, co jemy, żeby nie uszkodzić protezy. Wiele osób, korzystających z protez ruchomych skarży się także na zmniejszenie odczuwania smaków, ze względu na częściowo zasłonięte podniebienie.

Wybierając rozwiązanie protetyczne dla siebie, warto poprosić lekarza o przygotowanie kalkulacji cenowej na różne sposoby leczenia, zarówno z użyciem implantów, jak i protezy ruchomej. W wielu gabinetach można skorzystać z systemu ratalnego, dzięki czemu leczenie nie będzie tak dużym obciążeniem dla naszego portfela.