higiena jamy ustnej

Prawidłowa higiena jamy ustnej – o czym warto pamiętać?

Higiena jamy ustnej jest jedną z podstawowych zasad, jeśli zależy nam na pięknym uśmiechu. Warto pamiętać o tym, że aby prawidłowo dbać o zęby dbać musimy o całą jamę ustną. O czym zatem należy pamiętać w przypadku codziennej higieny jamy ustnej? Co będzie miało dla nas w tym aspekcie największe znaczenie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, znajdziecie państwo w naszym poniższym artykule.

Nie tylko mycie zębów

Oczywiście, jednym z najbardziej podstawowych elementów codziennej higieny jamy ustnej, jest codzienne, bardzo dokładne szczotkowanie zębów. Należy pamiętać o tym, aby w czasie tej czynności wykonywać okrężne ruchy szczoteczką, a proces mycia zębów nie powinien być krótszy niż 3 minuty. Dodatkowo, warto zadbać także i o to, aby przynajmniej raz dziennie czyścić zęby za pomocą profesjonalnej nici dentystycznej. Najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o mycie zębów jest to, aby wykonywać tę czynność po każdym posiłku. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. W takim przypadku, bardzo dobrą alternatywą jest stosowanie po posiłku gum do żucia. Musimy jednak bardzo dokładnie sprawdzić, czy nie zawierają one cukru.

Płyn do płukania jamy ustnej – nie zapomnij o nim!

Jeśli zależy nam na tym, aby w naszej jamie ustnej nie rozwijały się żadne szkodliwe dla nas bakterie, warto zadbać o to, aby przynajmniej raz na kilka dni, płukać jamę ustną specjalnym płynem. Z pewnością takie działanie zapobiegnie powstawaniu różnego rodzaju ran czy pleśniawek, a i nasze zęby będą zdrowsze. Nie należy jednak przesadzać z ilością płynu. W przeciwnym wypadku, może dojść np. do uszkodzenia szkliwa zębów. Warto dokładnie przeczytać instrukcję oraz zalecenia co do stosowania takiego płynu. W przypadku tych najbardziej rekomendowanych, z pewnością takie informacje znajdą się na etykiecie płynu.

Jeśli będziemy przestrzegali wszystkich, powyżej opisanych zasad, z całą pewnością uda nam się w prawidłowy sposób zadbać o higienę naszej jamy ustnej. W razie jakichkolwiek pytań, lub wątpliwości, zawsze możemy skonsultować się z naszym lekarzem stomatologiem. Z pewnością będzie nam on w stanie zaproponować dodatkowe rozwiązania, związane z prawidłowym dbaniem o higienę jamy ustnej.