Plombowanie zębów

Plombowanie zębów to jeden z najczęstszych zabiegów stomatologicznych, które wykonywane są w gabinecie. Polega ono na wyczyszczeniu zęba z próchnicy i założeniu plomby.

Czy plombowanie boli?

Wiele osób boi się bólu w czasie plombowania. Samo zakładanie plomby jest bezbolesne, jednak borowanie, czyli oczyszczanie zęba zainfekowanego próchnicą może boleć. Wszystko zależy od tego, jak duży był ubytek i jaka jest nasza indywidualna wytrzymałość na ból. Przy większych ubytkach warto poprosić stomatologa o znieczulenie, jeżeli mamy małą wytrzymałość na ból. Osoby cierpiące na dentofobię mogą skorzystać z usuwania próchnicy metodą abrazyjną, która pozwala na uniknięcie borowania.

Z czego wykonana jest plomba?

Materiały, z jakich wykonana jest plomba są różne.Najczęściej w gabinetach stosowane były wypełnienia amalgamatowe, które przybierają w jamie ustnej szary kolor. Ze względów estetycznych plomby te nie powinny być stosowane w zębach przednich, widocznych w uśmiechu. Ich zaletą jest duża trwałość, niski koszt, a także duża odporność na wilgoć. Coraz częściej stosuje się wypełnienia kompozytowe, czyli światłoutwardzalne. Stosuje się także na przykład wypełnienia ze złota. Dzieci mogą wybierać wśród plomb przeznaczonych dla najmłodszych pacjentów, które mają różne kolory.

Dzięki regularnym kontrolom u stomatologa można uniknąć bólu przy plombowaniu. Łatwiej bowiem jest usunąć niewielką próchnicę niż dopuścić do pojawienia się ogromnych dziur w zębach. Nieleczona próchnica może grozić nawet koniecznością usunięcia zęba.