Paradontoza

Choroby przyzębia, takie jak paradontoza, są drugą po próchnicy dolegliwością, na którą cierpi wielu Polaków. Często rozwijają się one bezobjawowo, jednak ich zignorowanie może spowodować duże problemy z zębami.

Objawy paradontozy

Paradontoza oraz inne choroby przyzębia zwykle objawiają się krwawieniem z dziąseł w czasie szczotkowania zębów, a także bolesnością, obrzękiem dziąseł i zmianą ich kolory na mocno zaczerwienione. Inne objawy to także nadwrażliwość na zimno i ciepło, nieprzyjemny zapach z ust czy odsłanianie szyjek zębowych. W skrajnych wypadkach może dojść do pojawienia się ropnej wydzieliny.

Przyczyny paradontozy

Najczęstszą przyczyną paradontozy jest brak higieny jamy ustnej lub nieprawidłowa technika mycia zębów. Paradontoza może częściej dotykać osób, które mają wady zgryzu. Inne przyczyny to palenie papierosów i nadużywanie alkoholu, wahania hormonalne, inne choroby współtowarzyszące, takie jak cukrzyca czy obniżona odporność organizmu.

Leczenie paradontozy

Jeżeli przyczyną choroby jest niewłaściwa higiena jamy ustnej lub jej brak, to podstawowym sposobem leczenia jest higienizacja jamy ustnej oraz instruktaż prawidłowej techniki mycia zębów. W niektórych przypadkach konieczne będzie oczyszczenie kieszonek dziąsłowych specjalnym urządzeniem. W przypadku bardzo zaawansowanej paradontozy niezbędna może się okazać interwencja chirurgiczna.

Nieleczona paradontoza oraz inne choroby przyzębia mogą prowadzić do rozchwiania się zębów, a w efekcie końcowym może się okazać, że jedyną możliwością leczenia będzie usunięcie rozchwianych zębów. Warto więc regularnie korzystać z wizyt u stomatologa, który najszybciej odkryje początki choroby.