Nitka i płyn do płukania – sprzymierzeńcy szczoteczki

Pewnie jeszcze nieraz będziemy ten fakt podkreślać, ale codzienne szczotkowanie zębów to podstawowy sposób zadbania o ich zdrowie. Prawidłowa higiena jamy ustnej i regularne kontrole u stomatologa zapewnią nam zdrowe zęby przez długie lata. Szczoteczka do zębów ma jednak swoich sprzymierzeńców: nitkę dentystyczną oraz płyn do płukania.

 

Po co nitkować zęby?

Choć nitki dentystyczne można dziś kupić już w większości sklepów, to jednak duży odsetek Polaków nie nitkuje zębów. Cena nitki – podobnie jak cena szczoteczki czy pasty – nie jest zaporowa, jednak mało osób po nią sięga. Nitkowanie zębów to ważny element higieny jamy ustnej. Raz dziennie, najlepiej w czasie wieczornej toalety należy wyczyścić nitką przestrzenie międzyzębowe, aby oczyścić je z resztek pokarmów, a także z zalegających w jamie ustnej bakterii. Szczoteczka nie sięgnie w najgłębsze zakamarki, dlatego nitka świetnie ją uzupełnia.

 

Płucz usta specjalnym płynem

Po nitkowaniu zębów i ich umyciu szczoteczką warto sięgnąć po płyn do płukania jamy ustnej. W aptekach i drogeriach znajdziemy różne rodzaje płynów, dlatego każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Płukanie jamy ustnej płynem jest także dobrym sposobem na odświeżenie jamy ustnej wtedy, gdy nie mamy możliwości umycia zębów. Co prawda nie zastąpi szczotkowania, jednak usunie część bakterii i zalegających resztek, a także odświeży oddech.

Prawidłowa higiena jamy ustnej nie jest trudna, lecz wymaga systematyczności. Jeżeli nie wiesz, jak prawidłowo nitkować zęby, zawsze możesz skorzystać z instruktażowych filmów na youtube lub poprosić swojego stomatologa o instruktaż na wizycie kontrolnej.