Nie omijaj wieczornego mycia zębów

Prawidłowa i regularna higiena jamy ustnej jest gwarancją, że nasze zęby będą zdrowe. Niestety, nawet dorosłym zdarza się zapomnieć o wieczornym umyciu zębów. Bywa też, że wiele osób sięga po przegryzkę przed snem, a już po umyciu zębów. Te złe nawyki mogą sprawić, że nasze zęby będą chorować.

Wyznacz godzinę graniczną

Wieczorne podjadanie nie jest zdrowe ani dla naszych zębów, ani dla naszej wagi. Stomatolog radzi, by wyznaczyć graniczną godzinę umycia zębów i po tym czasie nie sięgać już po przekąski czy słodkie napoje. Jeżeli odczuwasz pragnienie w nocy, wówczas sięgnij po wodę – jest to najzdrowszy napój dla zębów. Konsekwentne przestrzeganie zasady unikania podjadania wieczorem przyniesie efekt w postaci zdrowszych zębów.

Nitkuj zęby przed snem i wypłucz jamę ustną

Wieczorna toaleta to dobry czas na nitkowanie zębów oraz na wypłukanie ust specjalnym płynem przeznaczonym do tego celu. Wieczorami zwykle mamy więcej czasu, aby umyć zęby, dlatego należy dokładnie wyczyścić przestrzenie międzyzębowe. Nie zapominajmy także o oczyszczeniu języka – jest to element bardzo często pomijany w codziennej higienie jamy ustnej.

Usuwaj kamień nazębny

Warto pamiętać o tym, że płytka nazębna już po kilkunastu godzinach zaczyna zmieniać się w kamień nazębny, który możemy usunąć tylko w gabinecie stomatologicznym. Jeżeli zauważasz występowanie kamienia nazębnego, wówczas warto skontaktować się ze swoim dentystą i umówić się na zabieg skalingu i piaskowania zębów.