Kiedy warto wzmocnić zęby fluorem?

Nasze zęby pokrywa cieniutka warstwa szkliwa, które jednak jest najtwardszą tkanką w naszym organizmie. Szkliwo chroni miazgę zęba przed uszkodzeniami. Czasami jednak szkliwo wymaga wzmocnienia. W tym celu stosuje się fluoryzację.

Fluor -szkodzi czy nie?

Obecnie wiele osób stara się unikać fluoru, uznając go za szkodliwy. Tymczasem pierwiastek ten jest niezbędny dla zdrowia naszych zębów. Co prawda odchodzi się już od suplementowania fluoru w postaci kropli lub tabletek podawanych, jednak niewielka zawartość fluoru w pastach do zębów wspiera szkliwo. Fluor w odpowiedniej ilości wzmacnia szkliwo, jednocześnie chroniąc przed próchnicą. DLa małych dzieci zalecana jest pasta bez fluoru, jednak w późniejszych latach warto wybierać te, które go zawierają.

 

Dla kogo fluoryzacja?

Flour w większych dawkach może być zalecany osobom, które są mocno narażone na próchnicę. W takich jednak sytuacjach fluoryzację zawsze zaleca stomatolog. U dzieci, lecz nie tylko, można zastosować lakierowanie zębów specjalnym lakierem zawierającym fluor. W kontakcie z śliną lakier twardnieje i chroni zęby przed próchnicą. Płukanki zawierające fluor są z kolei zalecane osobom, które noszą aparat ortodontyczny, a także cierpią na choroby przyzębia.

Jeżeli chcesz zastosować zwiększoną dawkę fluoru, to nie rób tego samodzielnie, lecz skonsultuj się ze swoim stomatologiem. Zbyt duża dawka fluoru może bowiem spowodować fluorozę zębów i osłabić je zamiast wzmocnić.