Jak rozpoznać bruksizm?

Bruksizm, czyli nawykowe zgrzytanie zębami to nieprzyjemna dolegliwość, która jednak może zniszczyć nasze zęby. Czasami trudno jest zauważyć, że źródło naszych różnorodnych problemów związanych z zębami i nie tylko tkwi w bruksizmie.

Objawy bruksizmu

Podstawowym objawem bruksizmu jest nocne zgrzytanie zębami. Jest to jednak objaw, który trudno zauważyć samemu. Najczęściej problem ten zauważany jest dopiero przez współlokatora, śpiącego w tym samym pokoju. Do najczęstszych innych objawów należą wyszczerbienie zębów, ból żuchwy i szczęki po przebudzeniu, bóle głowy o nieustalonym podłożu, a także bóle kręgosłupa czy problemy ze wzrokiem i słuchem. Zdarza się, że bruksizm jest wyrywany przez stomatologa w czasie wizyty kontrolnej.

Dlaczego należy leczyć bruksizm?

Bruksizm należy leczyć, ponieważ nieleczony problem będzie się nasilał. Przyczyny bruksizmu mogą być spowodowane zarówno nieprawidłowym zgryzem czy źle dopasowanym wypełnieniem czy protezą, jak i przez przyczyny psychologiczne – na przykład nasilony stres. Leczyć należy zarówno objawy bruksizmu, jak i przyczyny. Często w terapii bruksizmu stosuje się specjalne szyny na zęby, które mają ograniczyć tarcie zębów. Równie ważna jest relaksacja lub psychoterapia, jeżeli źródłem bruksizmu jest stres lub problem psychologiczny.

Jeżeli zauważysz u siebie objawy bruksizmu, to skonsultuj się koniecznie ze swoim stomatologiem. Nieleczony bruksizm powoduje brzydki wygląd zębów, zwłaszcza przednich, które widoczne są w uśmiechu.