Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u dentysty?

Wielu rodziców na pierwszą wizytę u dentysty z dzieckiem wybiera się dopiero wówczas, gdy zacznie je boleć ząb. Tymczasem jest to już za późno, ponieważ dziecko będzie wiązało pierwszą wizytę ze stresem i bólem. Warto skorzystać z wizyt adaptacyjnych, które pozwolą dziecku na oswojenie się z gabinetem dentysty.

Nie strasz dziecka dentystą

Przygotowanie do pierwszej wizyty u stomatologa rozpoczyna się w domu. Przede wszystkim należy dbać o czystość zębów dziecka i zwracać uwagę na to, by dziecko je szczotkowało. Ponadto nie należy straszyć dziecka dentystą. Wielu rodziców stosuje ten “straszak”, w efekcie czego dziecko boi się stomatologa i trudniej jest mu współpracować z dentystą w czasie leczenia. W skrajnych wypadkach pojawić się może dentofobia. Dziecku można opowiadać o wizycie u dentysty, lecz w sposób przystosowany do wieku malucha. Pomocne mogą być książeczki, które przedstawiają pierwszą wizytę u dentysty bajkowych bohaterów. Dzięki temu dziecko oswoi się z tematem w przystępny sposób.

Wybierz gabinet przyjazny dla dziecka

Wybór dobrego dentysty jest sprawą bardzo ważną. Powinna to być osoba, mająca dobre podejście do dzieci. W dobrych gabinetach dentystycznych można skorzystać z wizyty adaptacyjnej, która pozwoli dziecku na oswojenie się z nowym miejscem, jakim jest gabinet stomatologiczny. Po wizycie dziecko może otrzymać dyplom dzielnego pacjenta czy naklejkę, co jest dla niego dodatkowym motywatorem. Jeżeli gabinet nie dysponuje swoimi dyplomami, warto wykonać taki w domu, w internecie znaleźć można wzory lub stworzyć go samodzielnie w edytorze tekstu.

Szukaj rozwiązań przyjaznych dla dziecka

Rozwój w dziedzinie stomatologii pozwala na skorzystanie z różnych udogodnień, które pomogą dziecku w czasie wizyty. W wielu gabinetach, także w Dorodent, można skorzystać z sedacji wziewnej, czyli zabiegu z wykorzystaniem gazu rozweselającego. Dobrym rozwiązaniem jest także skorzystanie z leczenia próchnicy bez wiercenia przy użyciu piaskarki abrazyjnej.